Top 5 muzeów w Paryżu

Stolica Francji znana jest przede wszystkim z zabytków i niezwykłych zbiorów muzealnych. Sprawdźcie jakie top 5 muzeów w Paryżu warto odwiedzić podczas pobytu w tym niezwykłym mieście.

Luwr – najsłynniejsze muzeum na świecie

Bez wątpienia najpopularniejszym muzeum w Paryżu jest Luwr. Każdemu kojarzą się z tym miejscem najwybitniejsze dzieła sztuki, ale także długie kolejki do wejścia i wielogodzinne zwiedzanie. Do Luwru najlepiej wybierać się z samego rana, na spokojne przejście i podziwianie sztuki najlepiej zarezerwować sobie 6-7 godzin. Jeśli chcesz obejrzeć tylko najsłynniejsze dzieła wystarczą Ci 3 godziny. Co warto tam zobaczyć? W muzeum znajduje się stela Kodeksu Hammurabiego, rzeźby Wenus z Milo i Nike z Samotraki, obrazy Mona Lisa i Wolność wiodąca lud na barykady. Można podziwiać tam obrazy i rzeźby Michała Anioła, Jana Vermeera, Rembrandta, Leonarda da Vinci, Rafaela Santi, Tycjana, Albrechta Dürera, Eugene Delacroixa, El Greco, Théodore’a Géricaulta czy Diego Velázqueza. Luwr zachwyca nie tylko swoimi zbiorami, ale samym budynkiem, w którym się znajduje. Kompleks budynków Luwru jest znanym miejscem turystycznym i częstym plenerem do robienia zdjęć. Charakterystyczne budynki i szklane piramidy kojarzą ludzie na całym świecie.

Adres:
Musée du Louvre
75001 Paryż

Dojazd:
metro 1 lub 7 stacja Palais-Royal Musée du Louvre

Muzeum Orsay

Kolejnym doskonałym miejscem do zwiedzenia jest Muzeum Orsay. Wycieczkę top 5 muzeów w Paryżu warto rozplanować tak, aby na początku znalazł się Luwr, potem Muzeum Orsay, a na końcu Centre Pompidou. Oglądamy wtedy dzieła w zgodzie z ich porządkiem chronologicznym. W Muzeum Orsay znajdują się głównie dzieła sztuki z lat 1848-1918. Możemy podziwiać tam obrazy, rzeźby, fotografię oraz meblarstwo. Do najpopularniejszych dzieł w zbiorach muzeum należą Autoportret oraz Gwiaździsta noc nad Rodanem Van Gogha, Portret Matki Jamesa McNeilla Whistlera, Śniadanie na trawie Édouarda Maneta, część dzieł z cyklu Katedra w Rouen Claude’a Moneta oraz Tahitańskie kobiety na plaży Paula Gauguina. Oprócz wymienionych artystów w muzeum można oglądać prace Paula Cézanne’a, Gustave’a Courbeta, Auguste’a Rodina, Auguste’a Renoir, Alfreda Sisleya oraz Henri’ego de Toulouse-Lautreca.

Adres:
1 rue de la Légion d’Honneur
75007 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Solférino
RER C stacja Musée d’Orsay

Top 5 muzeów w Paryżu

Top 5 muzeów w Paryżu: Centre Pompidou

Centre Pompidou

Centre national d’art et de culture Georges-Pompidou (Narodowe Centrum Sztuki i Kultury Georges Pompidou) prezentuje sztukę współczesną. Wskazuje na to już sam innowacyjny budynek, w którym mieści się muzeum. Wszystkie instalacje zostały wyprowadzone na zewnątrz budynku, co sprawia, że ma on niezwykły wygląd. Centre Pompidou ma w swoich zbiorach nie tylko obrazy i rzeźby, ale także fotografie, grafiki oraz liczne wytwory artystyczne związane z różnymi aspektami sztuki – kinematografią, architekturą, designem czy nowymi mediami. Innowacyjne podejście do sztuki sprawia, że wystawy prezentowane w Centre Pompidou na długo zapadają w pamięci.

Adres:
Place Georges-Pompidou
75004 Paryż

Dojazd:
metro 11 stacja Rambuteau
metro 1 lub 11 stacja Hôtel de Ville
metro 1, 4, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet
RER A, B lub D stacja Châtelet Les Halles

Muzeum Marmottan

Jednym z najpopularniejszych muzeów w Paryżu jest także miejsce poświęcone sztuce impresjonizmu. Muzeum Marmottan przedstawia dzieła takich twórców jak Claude Monet, Gustave Caillebotte, Edgar Degas, Paul Gaugin, Edward Manet, Berthe Morisot, Camille Pisarro, August Renoir, Paul Signac czy Alfred Sisley. W Muzeum Marmottan możemy podziwiać słynne obrazy Moneta takie jak Impresja, wschód słońca, część dzieł z cyklu Lilie wodne (Nenufary) oraz część dzieł z cyklu Katedra w Rouen.

Adres:
2 Rue Louis Boilly
75016 Paryż

Dojazd:
metro 9 stacja La Muette
RER C stacja Boulainvilliers

Grand Palais

Na liście top 5 muzeów w Paryżu nie mogło zabraknąć Grand Palais. Wybudowana na wystawę światową w roku 1900 hala służy dzisiaj między innymi jako muzeum. Część budynku ze zbiorami muzealnymi nazywana jest Pałacem Odkryć (fr. Palais de la Découverte). Znajduje się tam słynny pokój liczby Pi z wypisanymi 707 cyframi po przecinku. Wystawy mają głównie charakter czasowy. Od ponad 1903 roku w Grand Palais organizowany jest Salon Jesienny podczas którego zasłynęło wielu artystów.

Adres:
3 avenue du Général Eisenhower
75008 Paryż

Dojazd:
metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysées – Clemenceau
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosevelt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

dzielnica łacińskachandeleur dlaczego francuzi jedzą naleśniki 2 lutego