Dzielnica Łacińska w Paryżu

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Paryżu jest tak zwana Dzielnica Łacińska. Co to właściwie oznacza? Gdzie się ona znajduje i co ciekawego można tam zobaczyć? Sprawdźcie sami!

Dzielnica Łacińska (fr.Quartier latin)

Quartier latin jest jedną z historycznych dzielnic stolicy Francji. Obejmuje ona północną część 5. dzielnicy oraz wschodnią 6. dzielnicy Paryża. Nazwa – Dzielnica Łacińska wzięła się od języka łacińskiego, którym od średniowiecza do Rewolucji Francuskiej posługiwano się na uniwersytetach. Na terenie dzielnicy mieści się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, drugi z najstarszych w Europie (po Uniwersytecie Bolońskim) – Uniwersytet Paryski, który potem przyjął nazwę Sorbona. Dzielnic Łacińska od początku była związana z nauką. Obecnie na jej terenie znajduje się kilka uniwersytetów, liczne szkoły (m.in. Collège de France, gdzie wykładał Adam Mickiewicz), a także licea. Na terenie Quartier latin znajduje się także wiele ośrodków badawczych między innymi Instytut Curie czy Pasteura, ale także Instytut Oceanografii, Paleontologii czy Société mathématique de France (pol. Matematyczne Towarzystwo Francji). Dzielnica jest pełna bibliotek, wydawnictw, kabaretów, teatrów oraz tak zwanych cinémas d’art et d’essai prezentujących niezależne kino i teatr. Ciekawym miejscem jest także Panthéon, czyli narodowe mauzoleum Francji. Pochowani są tam między innymi Wolter, Kartezjusz, J.J. Rousseau, Victor Hugo, Alexandre Dumas (ojciec), Henri Bergson, Marat, Louis Braille, Pierre Curie oraz Maria Skłodowska-Curie.

dzielnica łacińska

Panthéon de Paris, Yair Haklai/Wikimedia Commons

Miejsca warte zobaczenia

Na samym początku warto wymienić dwa zabytki pochodzące z okresu rzymskiego. Są to Areny Lutecji (dawny amfiteatr) oraz rzymskie termy. Jeśli ciekawi Cię okres średniowiecza warto wybrać się do Muzeum Cluny i zajrzeć do niewielkiego kościoła Saint-Julien-en-Pauvre. Na terenie dzielnicy znajduje się więcej kościołów wartych zobaczenia. Polecamy Wam położony nieopodal Panthéonu, na wzgórzu église Saint-Étienne-du-Mont będący przykładem architektury płonącego gotyku. Dobrym reprezentantem wspomnianego stylu architektonicznego jest także église Saint-Séverin. Przepięknym miejscem jest także barokowy église Notre-Dame du Val-de-Grâce. Na liście kościołów wartych odwiedzenia w Dzielnicy Łacińskiej nie mogłoby zabraknąć église Saint-Sulpice – związanego z wieloma osobistościami, ale także będący miejscem akcji wielu książek i filmów.

Spacer po Dzielnicy Łacińskiej

Jeśli chcesz wybrać się na spacer do Dzielnicy Łacińskiej oprócz wymienionych miejsc polecamy Ogrody Luksemburskie. Można podziwiać tam różne rzeźby, imponujące fontanny, ale także Palais du Luxembourg będący obecnie siedzibą francuskiego senatu. Na spacer można wybrać się również do Jardin des Plantes i zwiedzić Muzeum Historii Naturalnej. Spacer po Dzielnicy Łacińskiej można zakończyć przy fontannie Saint-Michel wykonanej z trzech rodzajów marmuru i będącym obecnie częstym punktem spotkań, a potem wstąpić na obiad do jednej z pobliskich knajpek.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Atelier des LumièresTop 5 muzeów w Paryżu