Wieża Eiffla – najbardziej znany zabytek Paryża

Każdy z nas wie jak wygląda wieża Eiffla. Budynek jest symbolem nie tylko Paryża, ale także całej Francji. Czy wiesz jaką ma historię?

Wieża Eiffla – krótka historia

Najwyższa budowla w Paryżu została zbudowana na wystawę światową w 1889 roku, miała upamiętniać Rewolucję Francuską w setną rocznicę jej wybuchu. Początkowo planowano zburzyć wieżę Eiffla po 20 lat, nie zgodził się na to jednak jej konstruktor Gustave Eiffel. Założył tam obserwatorium aerodynamiczne oraz meteorologiczne, udane eksperymenty ocaliły wieżę Eiffla od rozbiórki. Od tego czasu miejsce to jest jedym z najpopularniejszych i najlepiej rozpoznawalnych zabytków nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, co roku wieżę odwiedzają miliony turystów z najróżniejszych zakątków świata.

wieża Eiffla

Widok z wieży Eiffla
fot. Ignacy Cembrzyński

Nowoczesny wygląd

Zabytek jest w całości zbudowanay z kutego żelaza, części są połączone ze sobą nitami. Dzięki różnym dodatkom, fladze czy antenie na czubku wieży, jego wysokość zmieniała się, od 312cm w 1889 roku do 324cm obecnie. Do 1930 była to najwyższa budowla na świecie. Zabytek waży około 10000 ton. Wieża Eiffla ma tarasy oraz punkty widokowe na różnej wysokości, roztacza się z nich przepiękne panorama Paryża. Podświetlona wieczorem wieża wygląda naprawdę spektakularnie. Budynek jest ozdobiony nazwiskami 72 naukowców, inżynierów oraz przemysłowców (nie ma wśród nich żadnej kobiety, a większość stanowią Francuzi).

Godziny otwarcia:
09:00-24:00 od połowy czerwca do początku września
09:00-23:00 przez resztę roku

Ceny biletów:
Możemy wybrać spośród dwóch opcji – wchodzenia po schodach (dostępne tylko 2 tarasy widokowe) lub wjechanie windą (dostępne 3 punkty widokowe). Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi od 7 do 17 euro, dla osób w wieku 12-24 lat od 5 do 14,5 euro, dla dzieci w wieku 4-11 lat oraz osób niepełnosprawnych od 3 do 8 euro. Dzieci poniżej 4 roku życia – wejście darmowe.

Adres:
5 Avenue Anatole France
75007 Paryż

Dojazd:
metro 6, 9 Trocadéro
metro 6 stacja Bir-Hakeim
RER C Gare du Champ de Mars Tour Eiffel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Conciergerie zabytki ParyżBastylia zabytki Paryż