Conciergerie na Île de la Cité – poznaj historię tego budynku

Po polsku conciergerie oznacza dosłownie stróżówkę. Dlaczego więc miejsce to odegrało taką ważną rolę dla Paryża? Sprawdźcie i dowiedzcie się ciekawych faktów o tym zabytku.

Krótka historia najsłynniejszej „stróżówki”

O Conciergerie wspominałyśmy w tekście o Île de la Cité, dzisiaj chcemy przedstawić Wam więcej ciekawych szczegółów dotyczących tej budowli. Budynek ten nazywa się czasami Palais de la Cité, ponieważ jest on zbudowany na pałacu królewskim wybudowanym za czasów Merowingów, gruntownie zmieniony podczas panowania w XIII wieku Ludwika IX Świętego (dlatego uznaje się go jako budynek pochodzący ze średniowiecza). Najstarszy zabytek na wyspie pełnił wiele funkcji. Był pałacem królewskim, miejscem obrad Zgromadzenia Notabli, więzieniem. W czasach Rewolucji Francuskiej Conciergerie nazywano przedsionkiem gilotyny, ponieważ to tutaj obradował Trybunał Rewolucyjny i przetrzymywano osoby skazane na śmierć. Więźniami byli tu między innymi Maria Antonina czy Robespierre. Miejsce pełniło rolę wiezienia jeszcze przez wiele lat, muzeum zostało tu otwarte dopiero w roku 1914.

Conciergerie dzisiaj

Budynek jest podzielony na muzeum oraz Pałac Sprawiedliwości (fr. Palais de Justice). Ze średniowiecznej architektury zachowały się jedynie wieże – Srebrna, Cezara oraz Tortur. Co warto zobaczyć podczas zwiedzania? Salę straży królewskiej, ponieważ jest to największa, zachowana sala gotycka w Europie, rekonstrukcje cel więźniów oraz kaplicę. Ciekawa jest także ekspozycja na temat Rewolucji Francuskiej. Polskim akcentem jest z kolei Orzeł Biały i Pogoń Litewska na Wieży Zegarowej (tuż obok lilii Burbonów).

Zabytki Paryż Conciergerie

Słynny zegary w ujęciach różnych fotografów
Luctor i Le scripteur/Wikimedia Commons

Godziny otwarcia:
9:30-18:00 cały tydzień
-ostatnie wejście o 17:30

Muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Ceny biletów:
-bilet normalny kosztuje 8,5 euro, ulgowy 6,5
-możliwy jest także zakup biletu łączącego zwiedzanie Conciergerie i katedry Sainte-Chapelle lub katedry Notre-Dame, bilet normalny kosztuje wtedy 15 euro
-za darmo wchodzą osoby poniżej 18 roku życia, w wieku 18-25 z terenów Unii Europejskiej, osoby niepełnosprawne

UWAGA! Do muzeum nie można wchodzić z bagażem o wymiarach większych niż 40cm x40cm x20cm.

Adres:
2 boulevard du Palais
75001 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Cité
metro 1, 7, 11 lub 14 stacja Châtelet
RER B lub C stacja Saint-Michel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Zabytki Paryż wieża Eiffla