Znane postacie: malarz Auguste Renoir

Auguste Renoir był jednym ze znakomitych francuskich malarzy. Poznaj jego życiorys i twórczość. Sprawdź, gdzie szukać jego obrazów w Paryżu.

Wczesne lata

Pierre-Auguste Renoir urodził się 25 lutego 1841 roku w Limoges, jako siódme dziecko w rodzinie. Pochodził z rodziny robotniczej, która w roku 1845 przeniosła się do Paryża. Renoir rozpoczął pracę już jako nastolatek, początkowo dorabiał w fabryce porcelany. Po modernizacji procesu produkcji fabryka została zamknięta, a Renoir zaczął malować chińskie wachlarze. Od 1862 roku studiował sztukę w Paryżu, jego przyjaciółmi z tamtych lat byli między innymi Claude Monet czy Alfred Sisley. Debiutem malarza był obraz Esmeralda namalowany w 1864 roku. Młody Renoir niedługo później uznał jednak, że obraz jest niedoskonały i zniszczył go. Podczas wojny francusko-pruskiej Auguste Renoir zaciągnął się do wojska jako kirasjer. Po wojnie wrócił do Paryża i malarstwa, od tego czasu zaczyna się okres impresjonistyczny w jego twórczości. W roku 1874 razem z innymi impresjonistami wystawiał swoje prace na pierwszej wystawie poświęconej temu kierunkowi w malarstwie w słynnym atelier Nadara.

auguste renoir

Musée Renoir w Cagnes-sur-Mer;
żródło: MOSSOT/Wikimedia Commons

Auguste Renoir – życie po wyprowadzce z Paryża

W 1879 roku Auguste Renoir wyjechał do Afryki, przebywał w Algierii, a potem w Madrycie, aby na końcu dotrzeć do Włoszech. W roku 1892 roku Renoir zaczął chorować na reumatoidalne zapalenie stawów, które ograniczało mu malarskie możliwości. W roku 1907 przeniósł się z rodziną (żoną i trzema synami) nad ocean. Na wybrzeżu śródziemnomorskich Auguste Renoir nadal malował, tworzył nawet wtedy, gdy poruszał się za pomocą wózka inwalidzkiego. Jego dłonie z biegiem czasu ulegały deformacjom, między innymi zrostowi kości stawowych – wtedy Auguste Renoir malował za pomocą pędzla przymocowanego do ramienia. Malarstwo aż do śmierci było dla Renoira wielką pasją, malował bardzo intensywnie nawet w łóżku. Pod koniec życia malarz zaczął szkolić innych artystów. Zmarł 3 grudnia 1919 roku na zapalenie płuc. Został pochowany na cmentarzu w Essoyes – rodzinnej miejscowości swojej żony.

Twórczość

Auguste Renoir tworzył zarówno obrazy jak i rzeźby. Do jego najsłynniejszych obrazów należą Sąd Parysa, Parasolki, Śniadanie wioślarzy czy Bal w Moulin de la Galette. Głównymi tematami malarskimi artysty były kobiety, dzieci i kwiaty. Malarz uwielbiał tworzyć sceny rodzajowe i portrety. Artysta cenił czyste barwy i harmonijne formy, jego styl był niespotykany i bardzo oryginalny, jednak średnio doceniony za życia. Po śmierci Renoira jego obrazy stawały się coraz bardziej popularne. Obrazy artysty można obejrzeć w Paryżu między innymi w Musée d’Orsay, Musée de l’Orangerie i Musée Marmottan. Placówka w całości poświęcona malarzowi to Musée Renoir w Cagnes-sur-Mer w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Avenue des Champs-Élyséesfrance gall