Znane postacie: Claude Monet

Claude Monet jest znany na całym świecie jako wspaniały malarz i czołowy przedstawiciel impresjonizmu. Dzisiaj opowiemy Wam o jego życiu i podpowiemy, gdzie w Paryżu można oglądać jego prace.

Krótka biografia

Claude Monet (a właściwie Oscar Claude Monet) urodził się w roku 1840 w Paryżu. Kiedy miał pięć lat jego rodzina przeprowadziła się do Hawru. Ojciec chciał, aby Claude przejął rodzinny interes (niewielki sklepik), plany młodego Moneta były jednak zupełnie inne – chciał zostać malarzem. Artysta rozpoczął swoją karierę od malowania karykatur, co wychodziło mi bardzo dobrze. Niedługo potem Monet poznał swojego pierwszego nauczyciela – Eugène Boudina, który skłonił go do zainteresowania malarstwem plenerowym.

Życie w Paryżu

Claude Monet przyjechał do Paryża w roku 1859, zaczął uczyć się w Académie Suisse, gdzie poznał między innymi Camille Pisarro. Niecałe dwa lata później Monet został wcielony do wojska, wysłano go do Maroka. Po powrocie, w 1862 roku uczył się u Charlesa Gleyre’a. Poznał wtedy Auguste’a Renoira, Alfreda Sisleya oraz Frédérica Bazille’a. Malarze wyjeżdżali wspólnie, aby malować plenery. W 1867 roku Monet został ojcem, a jego sytuacja finansowa gwałtownie się pogorszyła. Przeszedł załamanie psychiczne i podjął próbę samobójczą. Jego życie odmieniło się nieco w roku 1870, kiedy wziął ślub z Camille Doncieux. W tym samym roku artysta musiał wyjechać z Francji trafił do Londynu. W stolicy Wielkiej Brytanii odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna.

claude monet impresjonizm paryż

Paris 16/Wikimedia Commons

Claude Monet i impresjonizm

W 1874 w atelier fotograficznym Nadara 30 artystów zorganizowało pokaz swoich prac – wydarzenie te uznaje się umownie za początek impresjonizmu. Podczas ekspozycji prezentowano takie obrazy Moneta jak Le Boulevard des Capucines, Maki, Impresja – wschód słońca (nazwy użyto do określenia nowego prądu w malarstwie – impresjonizmu). Claude Monet przez lata szukał odpowiedniej palety barw dla swoich prac. Malował za pomocą malutkich plamek nanoszonych bezpośrednio na płótno.

Późniejsze lata

W 1879 roku zmarła żona artysty, co załamało malarza i doprowadziło do kolejnej depresji. Zamieszkał w Giverny, aby nieco odizolować się od ludzi, odzyskał spokój ducha. Nastawienie krytyków do Moneta zmieniało się, cena jego obrazów szła w górę. W 1892 Claude Monet wziął ślub po raz drugi, zaczęły się jego sukcesy zawodowe. Malarz zaczął tworzyć serie obrazów, kupił ziemię i stworzył ogród wraz z dużym stawem, gdzie hodował ukochane lilie wodne. Monet podróżował do Wielkiej Brytanii i Włoch, jego żona i syn zmarli, a stan zdrowia pogarszał się – przeszedł operację na kataraktę oczu. U malarza stwierdzona nowotwór oka, Claude Monet zmarł w 1926 roku, został pochowany na cmentarzu w Giverny.

Obrazy Moneta

Dzieła wybitnego malarza można oglądać w wielu miejscach w Paryżu. Jeśli jesteście zainteresowaniu jego twórczością najlepiej zacząć od Muzeum Marmottan. Placówka jest poświęcona sztuce impresjonizmu. Możemy oglądać tam takie obrazy Moneta jak Impresja – wschód słońca czy cykl przedstawiający katedrę Rouen. Wczesne prace artysty oraz dorobek impresjonistyczny można podziwiać w Muzeum Orsay. Aby przyjrzeć się dziełom Moneta warto wybrać się także do Oranżerii w ogrodach Tuileries.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

znane postacie catherine deneuvemuzeum yves saint laurent