Znane postacie: Charles Aznavour

Wczoraj zmarł niezwykły piosenkarz, kompozytor i aktor Charles Aznavour. Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam jego życiorys i twórcze dokonania.

Dzieciństwo i lata młodzieńcze

Charles Aznavour, a właściwie Szahnur Waghinak Aznawurian, urodził się 22 maja 1924 roku w Paryżu. Miał korzenie ormiańskie, jego ojciec pochodził z Gruzji, a matka z Turcji. Francja miała być dla młodej pary tylko przystankiem w drodze do Stanów Zjednoczonych, kiedy czekali na wizę na świat przyszedł ich syn. Rodzice szybko odkryli talent muzyczny małego Szahnura. Chłopiec już w wieku 9 lat zaczął występować w restauracji ormiańskiej śpiewając w duecie ze swoją siostrą. To podobno właśnie z tamtego czasu pochodzi jego artystyczny pseudonim – Charles Aznavour. W latach 30. XX wieku piosenkarz grał także w lokalnych teatrach na prowincji, a także zagrał w kilku filmach.

Rozkwit kariery

W latach 40. XX wieku Aznavour śpiewał w duecie z Pierrem Roche. W 1946 Édith Piaf zaprosiła obu piosenkarzy na swoje tournée po Francji i Stanach Zjednoczonych. Pierre Roche nie wrócił do Francji, wziął ślub i pozostał na stałe w Kanadzie. Charles Aznavour był często krytykowany ze względu na tembr głosu, ale także niski wzrost czy sposób bycia na scenie. Publiczność lubiła jednak jego piosenki, w latach 60. XX wieku piosenkarz był znany i lubiany za takie utwory jak Sur ma vie, Parce que i Après l’amour. W 1957 roku piosenkarz wystąpił w Alhambrze oraz Olympii, odbył także międzynarodowe tournée. Rok później artysta zagrał w dwóch filmach – Les dragueurs i La tête contre les murs (otrzymał za tę rolę nagrodę Najlepszy Aktor Roku).

W latach 60. XX wieku piosenkarz odbył trasę po Grecji, Libanie, Turcji, ZSRR, Afryce i wystąpił w nowojorskiej Carnegie Hall. Charles Aznavour dawał regularnie koncerty w Olympii. W 1965 artysta zagrał w musicalu Monsieur Carnaval. Utwór La bohême pochodzący z tego filmu stał się najbardziej rozpoznawalnym dziełem w całej karierze artysty. W 1966 roku jego piosenka La Mamma została sprzedana we Francji w ponad milionie egzemplarzy. Piosenkarz odbył tournée po Antylach Francuskich i Kanadzie. W następnych latach Charles Aznavour dużo koncertował i zdobył kilka znanych nagród.

Kolejne lata kariery

W latach 70. Aznavour koncertował w Stanach Zjednoczonych, paryskiej Olympii i we Włoszech. Jego repertuar się zróżnicował, artysta zaczął tworzyć utwory poruszające tematykę społeczną i obyczajową, na przykład o przemocy w miastach czy homoseksualizmie. Artysta zaczął pisać pamiętniki. W 1974 piosenka She osiągnęła pierwsze miejsce na liście przebojów i uzyskała status platynowej płyty w Wielkiej Brytanii. Słynne na całym świecie piosenki Charlesa Aznavoura były wykonywane przez takich muzyków jak Ray Charles czy Fred Astaire. W 1979 artysta zagrał w filmie Blaszany bębenek i otrzymał za tę rolę Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 1984 piosenkarz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. W 1988, po trzęsieniu ziemi w Armenii, artysta zaangażował się w pomoc poszkodowanym.

Charles Aznavour po roku 2000

W kolejnych latach Charles Aznavour publikował swoje pamiętniki i koncertował, w 2006 roku ogłosił i wykonał swoje pożegnalne tournée (trwało do 2010 roku). Od 2008 roku Charles Aznavour sprawował funckję ambasadora Armenii w Szwajcarii, zaproponowano mu to, aby nagrodzić jego zasługi dla kraju. Tego samego roku artysta uzyskał armeńskie obywatelstwo. Artysta wydał w sumie 22 albumy studyjne.

Życie prywatne

Artysta był trzykrotnie żonaty, z pierwszego związku ma córkę i syna, z drugiego syna, z trzeciego córkę i dwóch synów. W ostatnich latach artysta mieszkał w Saint-Sulpice koło Lozanny w Szwajcarii, latem przeprowadzał się z kolei do Mouriès w Prowansji. Charles Aznavour zmarł w swoim domu, 1 października 2018, miał 94 lata.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

polacy na montparnasseogrody tuileries