Znane postacie: Édith Piaf

Édith Piaf jest postacią, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej piosenki do dzisiaj nuci cały świat. Zajrzyjcie na naszego bloga, żeby dowiedzieć się więcej o jej biografii.

Życiorys Édith Piaf

Édith Giovanna Gassion przyszła na świat 19 grudnia 1915 w paryskiej 20.dzielnicy. Jej rodzice byli artystami, ojciec akrobatą cyrkowym, a matka śpiewaczką. W wieku 3 lat Édith doczekała się także brata. Z niektórych źródeł wynika, że w tym czasie straciła wzrok, odzyskał go podobno w wieku 7 lat. Jako dziecko przez pewien czas mieszkała u swojej babci – właścicielki domu publicznego w Normandii. Młoda panna Gassion w wieku 15 lat zaczęła śpiewać na ulicach Paryża, w 1935 roku zaczęła występować w kabarecie pod pseudonimem Mały Wróbelek (fr. La Môme Piaf), zagrała także w kilku filmach.

Życie prywatne

Podobnie jak Dalida, Édith Piaf nigdy nie ułożyła sobie życia prywatnego. Przeżyła także osobistą tragedię w 1935 roku, kiedy zmarła jej jedyna, dwuletnia wtedy córka. Piosenkarka była dwukrotnie zamężna, pierwsze małżeństwo trwało 4 lata. Później Piaf miała romans z mistrzem świata w boksie – Marcelem Cerdanem (był wtedy żonaty). Wiele kontrowersji wywołało jej drugie małżeństwo, które zawarła w 1962 roku z młodszym o 21 lat partnerem. Ta relacja okazała się jednak najtrwalsza, Theophanis Lamboukas opiekował się Piaf aż do jej śmierci w 1963 roku. Piosenkarka zmarła z powodu raka wątrobowokomórkowego, została pochowana na cmentarzu Père Lachaise. W pogrzebie udział brało ponad 40 000 osób, jej grób co roku odwiedzają tysiące fanów z całego świata.

Musée Édith Piaf

Musée Édith Piaf
źródło: http://www.parisinfo.com/musee-monument-paris/71402/Musee-Edith-Piaf

Niezwykły talent

W wykonywanie piosenek Édith Piaf wkładała całe serce i duszę, śpiew przepełniała ekspresja, a zarazem niezwykły dramatyzm. Wielki głos małej kobiety (miała jedynie 147 cm wzrostu) zdumiewał, onieśmielał i zachwycał. Jej melancholijne, nostalgiczne piosenki do dzisiaj są bardzo popularne i znane w różnych zakątkach świata. Do najpopularniejszych z nich należą Milord, Non, je ne regrette rien, La foule, Padam, padam czy La vie en rose. Jej wykonania zalicza się do klasyki muzyki francuskiej. Kiedy Édith Piaf zdobyła sławę, zaczęła pomagać innym młodym artystom. Przyczyniła się między innymi do sukcecu Charlesa Aznavoura czy Yvesa Montanda. Piaf stała się popularna na całym świecie, dawała liczne koncerty w Stanach Zjednoczonych. Warto także wiedzieć, że w 1977 roku w Paryżu powstało muzeum poświęcone artystce (adres i wskazówki dojazdu poniżej). Mimo że na temat Piaf napisano wiele artykułów, książek i biografii część jej życiorysu nadal pozostaje tajemnicą. Tajemnicą, której nie sposób rozwikłać.

Musée Édith Piaf

Adres:
rue Crespin du Gast 5
75011 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Ménilmontant

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

18. dzielnica paryża butte-montmartreMuzeum fałszerstwa i podróbek w Paryżu