Ogrody Tuileries – park na turystycznym szlaku

Dzisiaj pod lupę bierzemy ogrody Tuileries. Większość osób, która była w Paryżu z pewnością wie o jaki obszar chodzi lub zrozumie, że wie po przeczytaniu miejsca położenia parku. Odkryjcie razem z nami historię tego wspaniałego miejsca na odpoczynek.

Zarys historii i mieszkańcy

Do połowy XVI wieku na terenie dzisiejszych ogrodów Tuileries znajdowała się fabryka dachówek (fr. tuile, stąd nazwa). W roku 1564 teren kupiła Katarzyna Medycejska i zleciła tam budowę nowego pałacu, jednak nigdy w nim nie zamieszkała. Ogrody służyły jako miejsce hucznych imprez organizowanych na przykład przez Henryka III (Walezego). Pałac był zamieszkiwany przez Ludwika XIV, Napoleona Bonaparte, Ludwika XVIII, Karola X, Ludwika Filipa I, Napoleona III. W maju 1871 Palais des Tuileries spalono.

ogrody tuileries

Ogrody tuileries, Paris16/Wikimedia Commons

Co kryją w sobie Ogrody Tuileries?

Obecnie ogrody Tuileries są położone między Place de la Concorde a Luwrem, w 1. dzielnicy Paryża, mają powierzchnię 25,5 hektara. Funkcjonują jak park miejski, może wejść do nich za darmo każdy. Poza dużą przestrzenią spacerową znajdują się tam liczne drzewa, krzewy i kwiaty. Możemy podziwiać tam rzeźby (Augusta Caina, Paula Gasqa, Aristide’a Maillola, Louisa Lévêque, Pierre’a Le Gros le jeune) czy odpocząć nad jedną z 7 fontann/zbiorników – w parku dostępne są metalowe krzesełka i leżaki. Na terenie ogrodów znajduje się kilka kawiarni i niewielkich gastronomii. W ogrodach Tuileries, patrząc od wejścia ze strony Place de la Concorde, mają po obu stronach muzea – jest to Jeu de Paume i Musée de l’Orangerie. Przed bramą główną w okresie letnim oraz zimowym stoi wielka karuzela, która cieszy się ogromną popularnością. Ogrody przez lata cieszyły się ogromną popularnością i były często utrwalane w sztuce, między innymi przez takich malarzy jak Edward Manet, Claude Monet, Adolph von Menzel, Camile Pissarro, Paul de Castro czy Maurice Prendergast.

Dojazd:
metro 1 stacja Tuileries
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde

PS. Już jutro ukaże się artykuł nieuzupełniający opisujący historię Palais des Tuileries.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

charles aznavourpalais des tuileries