Znane postacie: Dalida

Doskonała piosenkarka, gwiazda estrady i przepiękna kobieta. Dzisiaj przybliżamy Wam postać Dalidy, niezwykłej osoby związanej z Paryżem.

Dzieciństwo i młodzieńcze lata w Kairze

Dalida, a właściwie Iolanda Cristina Gigliotti urodziła się w roku 1933, w Egipcie. Jej ojciec był bardzo znanym i utalentowanym muzykiem, grał na skrzypcach w Operze w Kairze, matka była projektantką, oboje pochodzili z Włoch. Iolanda miała dwóch braci – Orlanda i Bruna. Jako nastolatka zaczęła pracę jako modelka, a w 1954 została miss Egiptu. Później wystąpiła w kilku filmach, a następnie przeprowadziła się do Francji z marzeniem o aktorskiej karierze. Na miejscu okazuje się, że dostanie roli wcale nie jest takie łatwe, Iolanda zaczyna występować w kabaretach. Jej pseudonim artystyczny to Dalila (który kojarzy z postacią biblijną, związaną z Samsonem), za radą Marcela Acharda zmienia go na Dalida.

Dalida – kariera muzyczna

W 1956 Dalida wydała pierwszą płytę nagrywając covery popularnych piosenek. Prawdziwy rozgłos przyniosła jej adaptacja utworu Bambino, dzięki któremu mogła zaśpiewać przed występem Charlesa Aznavoura w paryskiej Olympii. Kariera Dalidy potoczyła się błyskawicznie, z dnia na dzień stała się gwiazdą estrady, jej płyty były sprzedawane w ogromnych ilościach, a piosenki utrzymywały się na szczycie list przebojów przez kilka tygodni. Artystka nagrywała piosenki w kilku językach, wielokrotnie jeździła ze swoimi koncertami po całym świecie. We Francji uznaje się ją także za prekursorkę stylu disco (piosenka J’attendrai z 1976 roku).

Życie prywatne

Tak jak Coco Chanel Dalida nie miała udanego życia prywatnego. W 1961 wyszła po raz pierwszy za mąż za Luciena Morisse’a – dyrektora programów radiowych, rozwiodła się z nim po kilku miesiącach. Następnie związała się na jakiś czas z malarzem Jeanem Sobieskim. W 1967 jej kochanek Luigi Tenco odebrał sobie życie, 3 lata później zrobił to także były mąż Dalidy. Jej kolejnym kochankiem był Richard Chanfrey, 2 lata po zakończeniu ich związku mężczyzna wraz ze swoją nową ukochaną popełnił samobójstwo trując się spalinami samochodowymi. Dalida zmagała się z depresją, w roku 1987 popełniła samobójstwo, zostawiła liścik o treści Życie stało się dla mnie nie do zniesienia… Wybaczcie mi. Pochowano ją na cmentarzu Montmartre, jej grób ozdabia pomnik naturalnej wielkości (zdjęcie poniżej). Do dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, zarówno we Francji jak i na świecie, gwiazd francuskiej estrady.

dalida artystka

PublicDomainPictures/www.pixabay.com

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

cmentarz montparnasseEspace Dali paryż