Espace Dali – odkryj prace geniusza surrealizmu

Salvador Dali bez wątpienia jest jednym z najbardziej wpływowych, a przy tym zaskakującym artystą. W Paryżu możemy odwiedzić muzeum poświęcone jego twórczości.

Salvador Dali

Słynny malarz urodził się w niewielkim mieście w Katalonii, w północnej Hiszpanii. Już jako dziecko przejawiał umiejętności malarskie i w wieku 10 lat rodzice zapisali go na lekcje rysunku. Dali studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie – dwukrotnie go stamtąd wydalano, finalnie nigdy nie skończył studiów. Młody malarz przyjechał po raz pierwszy do Paryża w 1921 roku, gdzie poznał Picassa. Niecałe siedem lat później przeprowadził się do stolicy Francji na stałe. W 1929 artysta poznał Galę, czyli Helenę Diakonovą – rosyjską imigrantkę, która wkrótce stała się jego żoną. W latach 30. XX wieku Dali stał się znanym malarzem, jego dzieła wystawiano nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych. Określenie stylu jego malarstwa nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Początkowo Salvador Dali fascynował się impresjonizmem, potem malarstwem metafizycznym, następnie twórczością Picassa, później dołączył do grupy surrealistów, tworzył także obrazy w nurcie abstrakcjonizmu. Interesował go świat snów, stanu ludzkiej podświadomości, teatr, historia i mistycyzm. Niewiele osób pamięta, że Dali projektował ubrania i biżuterię dla Coco Chanel.

Espace Dali

Niezwykłe muzeum poświęcone życiu i twórczości Salvadora Dalego nie mogło znajdować się w lepszym miejscu niż Montmartre. W ramach wystawy stałej możemy podziwiać tam obrazy, filmy, rzeźby, przedmioty codziennego użytku (słynna kanapa w kształcie ust), szkice – łącznie ponad 300 prac. Muzeum organizuje także wystawy tymczasowe. Co roku miejsce przyciąga rzesze turystów, a doskonały talent mistrza Dalego zachwyca za każdym razem, kiedy odwiedzi się to muzeum. Espace Dali nie jest obiektem, które można po prostu odhaczyć na liście do zobaczenia, to wystawa, do której się wraca i od nowa ogląda z nie mniejszym skupieniem niż za pierwszym razem.

espace dali montmarte

artaprop/www.pixabay.com

Godziny otwarcia:
10:00-18:00
-od 1 lipca do 31 sierpnia 10:00-20:00

Ceny biletów:
-bilet normalny 11,5 euro
-bilet ulgowy (uczniowie/studenci poniżej 26 roku życia) 7 euro
-seniorzy powyżej 65 roku życia 8 euro
-osoby niepełnosprawne 5,5 euro
-wstęp darmowy dla dzieci poniżej 8 roku życia

Audioprzewodnik:
-dostępny w 8 językach
-koszt 2,5 euro

Adres:
11 rue Poulbot
75018 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Anvers
metro 12 stacja Abbesses
metro 12 stacja Lamarck-Caulaincourt

Każda ze stacji znajduje się w oddaleniu od Espace Dali, które jest usytuowane w głębi place du Tertre.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

dalida znane postacie francja14. dzielnica montparnasse