12. dzielnica Paryża – poznaj ciekawe miejsca w Reuilly

Po prawej stronie Sekwany znajduje się dzielnica Reuilly, odkryj razem z nami najciekawsze miejsca w paryskiej dwunastce.

Reuilly

W dwunastce znajduje się wiele wspaniałych miejsc. Dzielnica obfituje w mosty i kładki na Sekwanie, między innymi passerelle Simone-de-Beauvoir czy pont d’Austerlitz. Jest tu także pięć cmentarzy oraz dwa duże dworce krajowe – Bercy oraz Gare de Lyon. 12. dzielnica jest także ważnym miejscem na mapie miłośników sportu, znajduje się tu Omnisports de Paris-Bercy – olbrzymi hala sportowa i stadion. Wartym odwiedzenia miejscem jest kultowa restauracja Le Train bleu mieszcząc się w budynku dworca Gare de Lyon, wpisana na listę paryskich zabytków. Co jeszcze warto tu zobaczyć?

12. dzielnica – muzea i miejsca artystyczne

Ciekawym miejscem jest z pewnością Musée des Arts Forains (co można przetłumaczyć jako muzeum sztuk jarmarcznych czy muzeum sztuki festynów). Możemy obejrzeć tam różne przedmioty z lat 1850-1950 między innymi karuzele, huśtawki, rowery czy gry zręcznościowe z wesołych miasteczek. Warto odwiedzić także Muzeum historii emigracji oraz Akwarium tropikalne z niezwykłymi okazami fauny. Oba mieszczą się w Palais Porte Dorée. W dzielnicy swoją siedzibę ma także Cinémathèque française – organizacja filmowa. W budynku znajduje się także Muzeum kinematografii oraz filmoteka-archiwum, gdzie przechowywana jest największa ilość materiałów filmowych oraz innych przedmiotów związanych z filmem na świecie. Organizowane są tam liczne pokazy filmowe. Zaskakującym miejscem w 12. dzielnicy jest także Viaduct des Arts – pod starym wiaduktem znajduje się kilka atelier artystów. Wymieniając ważne miejsca dla kultury nie można pominąć Opery Bastille – francuskiej opery narodowej.

12. dzielnica paryż

Cour Saint-Émilion
Grook Da Oger/Wikimedia Commons

Miejsca do spacerów

Jeśli szukasz miejsca na spacer 12. dzielnica ma wiele do zaoferowania. Proponujemy Lasek Vincennes (bois de Vincennes), a szczególnie polecamy odwiedzenie parc floral de Paris – ogrodu botanicznego. Na terenie parku znajduje się La Cartoucherie – dawne miejsce produkcji zbrojeniowej, siedziba kilku teatrów. Obecnie odbywają się tam liczne przedstawienia teatralne. Warto odwiedzić także mieszczące się nieopodal paryskie zoo, które otwarto ponownie w roku 2014 (od 2008 roku przez 6 lat trwała tam renowacja obiektu). Wspaniałym miejscem na przechadzkę jest także Parc de Bercy czy cour Saint-Émilion. Warto obejrzeć także kolumny, pomniki czy fontanny mieszczące się na takich placach jak place Daumesnil, place de la Nation czy place de la Bastille.

Dojazd:
metro 1, 5 lub 8 stacja Bastille (Opera Bastille)
metro 1, 14 lub RER A lub RER D Gare de Lyon (Le Train bleu)
metro 1 lub 8 stacja Reuilly-Diderot
metro 1, 2, 6, 9 lub RER A stacja Nation
metro 1 stacja Porte de Vincennes
metro 5 stacja Quai de la Rapée
metro 6 lub 14 stacja Bercy (Cinémathèque française, Omnisports de Paris-Bercy)
metro 6 stacja Dugommier
metro 6 lub 8 stacja Daumesnil
metro 6 stacja Bel-Air
metro 6 stacja Picpus
metro 8 stacja Ledru-Rollin
metro 8 stacja Faidherbe-Chaligny
metro 8 stacja Montgallet
metro 8 stacja Michel Bizot
metro 8 lub tramwaj 3a Porte Dorée (Muzeum historii emigracji, Akwarium tropikalne)
metro 8 lub tramwaj 3a Porte de Charenton
metro 14 stacja Cour Saint-Émilion (Musée des Arts Forains, Parc de Bercy)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

13. dzielnica