14 lipca: święto narodowe Francji

Dzisiaj Francuzi obchodzą święto narodowe Francji. Sprawdźcie dlaczego obchodzi się je właśnie 14 lipca, kiedy ustanowiono tę datę i co ona upamiętnia oraz jak przebiegają uroczystości w Paryżu i innych miastach.

Dlaczego 14 lipca?

Święto narodowe Francji (fr. Fête nationale française) jest najważniejszym świętem państwowym we Francji, można porównać go do naszego dnia niepodległości. Dlaczego Francuzi świętują 14 lipca? Data ta upamiętnia rozpoczęcie Rewolucji Francuskiej w 1789 roku za którego początek uznaje się zdobycie Bastylii. Przejęcie symbolu królewskiego absolutyzmu, a co za tym idzie obalenie monarchii absolutnej. W tym samym roku wielotysięczny pochód „namawia” parę królewską Ludwika XVI i Marię Antoninę do przeniesienia się z Wersalu do Tuileries. Niedługo potem, w 1791 roku zostaje uchwalona francuska konstytucja (jest to drugi tego rodzaju akt na świecie, pierwszy zawarto w Stanach Zjednoczonych). Do zdobycia Bastylii odwołuje się angielska nazwa narodowego święta Francji – Bastille Day. Święto narodowe Francji 14 lipca zostało ustanowione 6 lipca 1880 roku, jest to dzień wolny od pracy. Wybór daty 14 lipca część osób uzasadnia nie tylko zdobyciem Bastylii, ale także Świętem Konfederacji obchodzonym 14 lipca 1790 roku jako triumf rewolucji. We wcześniejszych latach święto było obchodzone 4 maja czy 30 czerwca.

Święto narodowe Francji: obchody

W dniach 13-15 lipca w całej Francji odbywają się nocne pokazy sztucznych ogni. Urządza się je na placach, na głównych ulicach miast, przy zabytkach czy w parkach. 14 lipca na Polach Elizejskich w Paryżu mają miejsce parady wojskowe, w których udział biorą najważniejsze osoby w państwie (prezydent, ministrowie) oraz zagraniczni goście. W czasie obchodów śpiewa się hymn Francji – Marsyliankę. Tego dnia odbywają się również efektowne pokazy lotnicze również organizowane przez wojsko. Mieszkańcy oraz władze Paryża składają także kwiaty na placu Bastylii. 13, 14 lub 15 lipca w większości miast odbywa się tak zwany Bal strażaków (fr. Bal des pompiers). Ludzie w każdym wieku mogą świętować razem święto narodowe Francji.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Wystawa światowa w Paryżu w 1900 rokuareny lutecji