Areny Lutecji – rzymski akcent w Paryżu

Z okresu rzymskiego w Paryżu pozostały jedynie dwa duże miejsca. Są to areny Lutecji oraz termy Cluny. Dzisiaj opiszemy dla Was pierwsze z tych miejsc. Odkryjcie jego historię!

Areny Lutecji (fr. arènes de Lutèce)

Terytoria obecnej stolicy Francji w 52 roku przed naszą erą zostały zdobyte przez jednego z rzymskich wodzów Labienusa. Na tym terenie w starożytnej Galii znajdowała się niewielka osada Lutecja, którą zamieszkiwało celtyckie plemię Parizjów. Lutecja była początkowo osadą rybacką położoną na wyspie (obecnie to wyspa Cité). W czasach rzymskich (a dokładnie w I wieku naszej ery) osada była istotnym ośrodkiem handlowym i siedzibą biskupstwa. To właśnie z tego okresu pochodzą areny Lutecji i termy Cluny. Zniszczone w 280 roku areny zostały odkopane w Paryżu dopiero w latach 60. XIX wieku. Najprawdopodobniej areny zostały częściowo odnowione w 577 roku. Pierwsza pisemna wzmianka o tym miejscu pojawia się w wierszu angielskiego mnicha Alexandra Neckama w 1180 roku. Osada Lutecja była rozbudowywana aż powstało z niej miasto nazwane później Paryżem.

Czym były areny? Do czego służyły?

Areny Lutecji były (i są nadal) po prostu amfiteatrem galijsko-rzymskim. To miejsce łączy w sobie cechy amfiteatru scenicznego i teatru amfiteatralnego – miejsce nadawało się zarówno do przedstawień teatralnych, imprez sportowych jak i walk gladiatorów. Areny mogły pomieścić około 17 000 osób na widowni. Znajdowało się tam podwyższone podium służące jako scena teatralna. Walki gladiatorów ze sobą i ze zwierzętami odbywały się na eliptycznym torze. Arena ma wymiary 53 na 47 metrów, znajduje się obecnie w 5. dzielnicy Paryża. Na co dzień areny są miejscem gry w futbol i w kule. Co więcej, na tym terenie znajdują się tak zwane domy ptaków – edukacyjny szlak ornitologiczny i botaniczny dla najmłodszych. Areny Lutecji są wpisane na listę zabytków.

*wejście jest darmowe dla wszystkich

Adres:
49 Rue Monge,
75005 Paryż

Dojazd:
metro 10 stacja Cardinal Lemoine
metro 7 lub 10 stacja Jussieu
metro 7 stacja Place Monge

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

święto narodowe francji14 lipcacirque d'hiver