Arc du Carrousel w Paryżu

Kojarzycie znajdujący się niedaleko Luwru łuk triumfalny? Dzisiaj opowiadamy Wam o powstaniu i architektonicznych walorach Arc du Carrousel.

Historia powstania i położenie

Budowę Arc de triomphe du Carrousel tak jak Łuku Triumfalnego rozpoczęto w roku 1806. Arc du Carrousel skończono jednak w roku 1809. Łuk znajduje się na placu Karuzeli otoczonym skwerem ogrodowym w stylu francuskim, na zachód od Luwru. Budowla była wejściem honorowym na dziedziniec pałacowy Palais des Tuileries aż do jego całkowitego zniszczenia. Łuk wzniesiony ku chwale Wielkiej Armii znajduje się w obecnej 1. dzielnicy Paryża. Arc du Carrousel znajduje się na paryskiej osi historycznej.

Arc du Carrousel: wygląd

Łuk triumfalny został zaprojektowany przez Charlesa Perciera i Pierre’a Fontaine’a. Wzorowano go na Łuku Konstantyna Wielkiego w Rzymie, inspiracje czerpano z Łuku Septymiusza Sewera w Rzymie i Łuku Tyberiusza w Orange. Arc du Carrousel składa się z trzech arkad i poprzeczki, ma wysokość 14,60 metra oraz podstawę będącą prostokątem o wymiarach 19,60 na 8,65 metra. Każdą z dwóch dużych fasad zdobią cztery kolumny korynckie z różowego i ciemnoczerwonego marmuru, zwieńczone u góry posągiem żołnierza Armii Cesarskiej. Na każdej fasadzie znajdują się pochwały dla Wielkiej Armii, opisujące zwycięstwa.

Płaskorzeźby i ozdoby

W czasach pierwszego cesarstwa na jego szczycie znajdowały się słynne rumaki Lizyppa (zrabowane z bazyliki świętego Marka w Wenecji). W 1815 Austriacy po wkroczeniu do Paryżu odebrali jednak to arcydzieło. Wtedy postanowiono ozdobić łuk triumfalny rzeźbami czterech koni ciągnących kwadrygę. Na wozie znajduje się alegoryczna postać Restauracji. Arc du Carrousel jest także ozdobiony reliefami upamiętniającymi wejście do Wiednia, pokój w Preszburgu, kapitulację Ulm, bitwę pod Austerlitz, wejście armii francuskiej do Monachium oraz traktaty tylżyckie. Całość zdobią różnorodne płaskorzeźby przedstawiające smoka, myśliwego na koniu oraz różne postacie formacji wojskowych – grenadiera, kirasjera, karabiniera, strzelców. Łuk triumfalny ma także zegar słoneczny i repery. Budowla jest wpisana na listę zabytków od 1888 roku.

Adres:
Arc du Carrousel
75001 Paryż

Dojazd:
metro 1 lub 7 stacja Palais Royal – Musée du Louvre

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Bon MarchéGaleries Lafayette