Paryska oś historyczna – poznaj ją razem z nami!

Paryska oś historyczna (fr. axe historique parisien) sięga od Luwru aż po Défense. Często nazywa się ją także voie royale, czyli drogą królewską. Dlaczego? W linii prostej mieszczą się na niej niezwykłe zabytki Paryża.

Słynna linia zwiedzania – paryska oś historyczna

Oś zaczyna się od Luwru, przecina jedną ze szklanych piramid na jego terenie, następnie przechodzi przez przepiękne ogrody Tuileries. Mniej więcej po środku parku oś natrafia na pierwszy z paryskich łuków triumfalnych – Arc du Carrousel, który swoim wyglądem najbardziej przypomina rzymski pierwowzór. Na paryskiej osi historycznej znajduje się także słynny obelisk z placu Zgody, linia biegnie przez całe Pola Elizejskie. Na ich końcu znajduje się drugi, najsłynniejszy Łuk Triumfalny (fr.Arc de Triomphe). Kolejne etapy osi idą przez dalsze stacje metra 1. Przechodzą przez Porte Maillot, aby na końcu przejść przez słynną Esplanade de La Défense (z oryginalnymi rzeźbami). Zwieńczeniem linii jest łuk Grande Arche.

paryska oś historyczna

hrohmann/www.pixabay.com

Pobliskie zabytki

Jeśli planujemy zwiedzanie paryskiej osi historycznej od strony Luwru (w takiej kolejności jak wymienione powyżej i poniżej uszeregowane stacje metra) polecamy wybrać się do najsłynniejszego w Europie muzeum sztuki. Możemy podziwiać tam dzieła Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Eugene’a Delacroix czy Rembrandta van Rijna. Podczas spaceru po Tuileries możemy zajść do Muzeum Oranżerii. Na Placu Zgody warto przyjrzeć się obeliskowi, a przy stacji metra Champs-Élysées Clemenceau pomnikowi Charlesa de Gaulle’a (przy Grand Palais, które także polecamy odwiedzić). W pobliżu znajduje się również Petit Palais. Kolejną atrakcją jest Łuk Triumfalny, a nieco dalej Palais des Congrès. Ostatnim miejscem wartym zobaczenia na paryskiej osi historycznej jest łuk Grande Arche na Défense. Kiedy już się tam znajdziemy warto przejść się po okolicy, podziwiać niezwykłe rzeźby i nietuzinkowe budowle.

Dojazd:
metro 1 lub 7 stacja Palais-Royal/Musée du Louvre (Luwr)
metro 1 stacja Tuileries (ogrody Tuileries, Arc du Carrousel)
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde (Plac Zgody)
metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysées Clemenceau (Pola Elizejskie)
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosevelt (Pola Elizejskie)
metro 1 stacja George V (Pola Elizejskie)
metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle Étoile (Łuk Triumfalny, zwieńczenie Pól Elizejskich)
metro 1 stacja Argentine
metro 1 lub RER C stacja Porte Maillot (Palais des Congres)
metro 1 stacja Les Sablons
metro 1 Pont de Neuilly
metro 1 Esplanade de La Défense
metro 1 stacja La Défense

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Paryż Luxembourg dzielnicakabaret sztuka paryż