Galeries Lafayette – najsłynniejszy dom towarowy

Dzisiaj w naszym cyklu poświęconych paryskim domom towarowym przedstawiamy Wam znaną Galeries Lafayette. Odkryjcie historię tego miejsca i sprawdźcie dlaczego warto je odwiedzić.

Zarys historii

W 1893 roku Théophile Bader wraz z kuzynem Alphonsem Kahnem otworzyli pasmanterię na rogu ulic La Fayette oraz de la Chaussée-d’Antin. W 1896 wykupili dom przy ulicy La Fayette 1. W kolejnych latach kuzyni kupowali kolejne lokale przy bulwarze Haussmanna i ulicy de la Chaussée-d’Antin. Lokale połączono wielką, okazałą kopułą (la coupole), która dzisiaj robi olbrzymie wrażenie na wszystkich odwiedzających galerię. Szklana kopuła znajduje się 43 metry nad ziemią i jest przepięknie zdobiona. Na wygląd całości wpływ miało pięciu architektów Georges Chedanne, Ferdinand Chanut, Édouard Schenck, Jacques Gruber i Louis Majorelle. Świetnie usytuowany dom towarowy w pobliżu Opery Garnier, Wielkich Bulwarów i dworca kolejowego Saint-Lazare został otwarty jako dom handlowy w 1912 roku. W środku było wtedy 96 stanowisk, biblioteka, herbaciarnia oraz salon fryzjerski. Luksusowe targowisko odniosło olbrzymi sukces, coraz więcej kobiet, ale także mężczyzn spędza tutaj czas i uzupełnia swoją garderobę. Kolejne kroki Galeries Lafayette to ekspansja na inne kraje – na początku otwarto dom towarowy w Maroku, a następnie w innych państwach. Dzisiaj Galeries Lafayette ma swoje domy towarowe nie tylko w Paryżu, ale także w Berlinie, Casablance, Dubaju, Jakarcie i Pekinie.

Dalsze losy

Z pewnością najtrudniejsze dla domu towarowego były czasy wielkiego kryzysu, ale sytuacja zaczęła się poprawiać w latach 50. XX wieku. Galerię promowano między innymi poprzez koncert Édith Piaf. Od 1953 roku Galeries Lafayette zaczęła przywiązywać dużą uwagę do wystaw i zrobiło z nich swój znak rozpoznawczy. Co roku miejsce zaskakuje kupujących i zwiedzających efektownymi choinkami – na przykład ozdobioną w całości słodkościami czy zawieszoną do góry nogami. W kolejnych latach zainstalowano schody ruchome i wprowadzono wiele działań marketingowych – między innymi duże rabaty podczas wyprzedaży. Dzisiaj Galeries Lafayette jest najsłynniejszym domem towarowym w Paryżu, który kreuje trendy w modzie naśladowane na całym świecie. Galeria znajduje się w 9. dzielnicy Paryża.

galeries lafayette

Gind205/Wikimedia Commons

Kilka faktów

Kubatura kompleksu wynosi 70 000 m2, pracuje tam ponad 12 000 pracowników, dzienny utarg to około 4 000 000 euro. Co roku miejsce odwiedza około 25 000 000 kupujących i zwiedzających. Dom handlowy był tłem dla takich filmów jak Strach nad miastem z Jeanem Paulem Belmondo czy Les Chinois à Paris. W Galeries Lafayette znajduje się drugi największy sklep obuwniczy na świecie oraz największa piwniczka z winem.

Dlaczego warto odwiedzić Galeries Lafayette?

Galeries Lafayette jest doskonałym miejscem na zakupy, znajdziecie tam stoiska różnorodnych marek. Swoje stanowiska ma tam wiele znanych i docenianych na całym świecie marek. Oprócz zakupów Galeries Lafayette warto odwiedzić po to, aby zobaczyć jak funkcjonują domy towarowe a nie galerie handlowe – otwarte stoiska z dużą ilością personelu, a nie sklepy skupiające się na jednej powierzchni. W tym domu towarowym znajduje się także doskonały i zupełnie darmowy taras widokowy z przepięknym widokiem na Paryż, a w szczególności na Operę Garnier. Dom towarowy warto obejrzeć także zewnątrz i dokładnie przyjrzeć się wystawom. Szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia witryny wyglądają okazale i są atrakcją zarówno dla paryżan jak i turystów.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-niedziela 11:00-19:00

Adres:
40 Boulevard Haussmann,
75009 Paris

Dojazd:
metro 7 lub 9 stacja Chaussée d’Antin – La Fayette

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

arc du carrouselmacarons makaroniki