Cirque d’hiver – słynna sala w Paryżu

Na naszym blogu opisujemy dla Was nie tylko zabytki, ale także znane miejsca. Dzisiaj opisujemy słynną salę widowiskową Cirque d’hiver, odkryjcie jej historię.

Cirque d’hiver, czyli Zimowy cyrk w Paryżu

To nic innego jak sala widowiskowa i teatr w jedynym. Miejsce zaprojektował architekt Jacques Hittorff, budowę rozpoczęto w roku 1852. Salę nazywano cyrkiem napoleońskim, cyrkiem narodowym, aż wreszcie cyrkiem zimowym (Cirque d’hiver). Budynek jest zbudowany na planie wielokąta z dwudziestoma ścianami ozdobionymi wieloma oknami. Sala jest ozdobiona 21 przepięknymi żyrandolami. Początkowo miało tam być miejsce dla 5900 osób, ale z powodów bezpieczeństwa (między innymi przepisów przeciwpożarowych) sala może pomieścić tylko 1650 osób. Cirque d’hiver zdobią wewnątrz i zewnątrz przepiękne rzeźby i dekoracje. Wykonywali je Jamesowi Pradierowi (płaskorzeźba Amazonów), Francisque Duret i Astyanaxowi Scaevola Bosio (wojownicy konni) oraz Nicolasowi Gosse i Félix-Josephowi Barrias. Prace trwały 11 miesięcy, 11 grudnia 1852 roku Cirque d’hiver zaingurował Napoleon III Bonaparte. Miejsce znajduje się obecnie w 11. dzielnicy Paryża.

Atrakcje

Początkowo pokazywana jest tu sztuka jeździectwa. W 1859 roku odbywa się tu występ Julesa Léotarda, czyli pierwszego „latającego” artysty na specjalnym trapezie. W 1861 odbywa się tu koncert muzyki klasycznej z orkiestrą liczącą 110 osób. W 1923 roku budynek zostaje poddany renowacji. W Cirque d’hiver odbywają się także pokazy pantominy, operetki, recitale. Od 1975 roku miejsce widnieje na liście zabytków. Odbywały (i odbywają) się tutaj różnego rodzaju koncerty, projekcje filmowe i spektakle teatralne. W 1934 miejsce kupiła rodzina Bouglione, która kontynuowała tradycję przedstawień cyrkowych. Oprócz wymienionych wyżej rozrywek i występów cyrkowych odbywają się tu także spotkania polityczne i różnorodne pokazy.

Miejsce można obejrzeć w środku po wcześniejszym omówieniu się, najlepiej jednak wybrać się na jeden z oferowanych spektaklów. Organizowane są tutaj specjalne atrakcje i spektakle na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Adres:
110 rue Amelot,
75011 Paryż

Dojazd:
metro 8 stacja Filles du Calvaire

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

areny lutecjiéglise Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżu