Fontanny Wallace’a – przepiękny symbol Paryża

Pewnie nie raz zwróciliście uwagę na pięknie zdobione ujęcia wody pitnej w Paryżu. Można spotkać je w naprawdę wielu miejscach, jednak na pewno nie znacie ich historii.

W 1872 angielski milioner i miłośnik sztuki Richard Wallace ufundował ujęcia wody pitnej, które zostały rozmieszczone po całym Paryżu. Wallace zdecydował się na ten krok, ponieważ przebywał w stolicy Francji podczas wojny francusko-pruskiej. W czasie trwania tego konfliktu w mieście często brakowała zdatnej do picia wody. Milioner pomagał ofiarom walk, a po zakończeniu wojny postanowił ufundować darmowe i ogólnodostępne ujęcia wody, które stanęły na ulicach Paryża. Wallace mieszkał w stolicy Francji pod koniec swojego życia i został tutaj pochowany na cmentarzu Père-Lachaise.

Projekt ujęć wody pitnej

Wallace zadbał nie tylko o dostarczenie wody pitnej mieszkańcom Paryża, ale zatroszczył się także o wspaniały wygląd fontann. Ich wygląd zaprojektował rzeźbiarz Charles-Auguste Lebourg. Dzisiaj możemy podziwiać cztery typy ujęć wody, mają one różną wysokość i wygląd. Pierwszy typ posiada cztery kariatydy (podpora w kształcie postaci kobiety), drugi cztery kolumny, trzeci przypomina wyglądem hydrant, a czwarty to wbudowana w ścianę fontanna. Ujęcia wody są wykonane z żeliwa i pomalowane na różne kolory – zielony, żółty, czerwony, niebieski czy biały. W Paryżu najpopularniejsze są ciemnozielone modele z kariatydami, w dalszym ciągu dostępna jest w nich woda pitna, możemy ją pić w okresie od 15 marca do 15 listopada. Zielone fontanny Wallace’a stały się jednym z symboli Paryża, są niezwykle piękne, charakterystyczne, a zarazem przydatne, w stolicy Francji znajduje się ich ponad 120.

Fontanny Wallace'a

Mbzt/Wikimedia Commons, Nicole20/Wikimedia Commons, https://pl.pinterest.com/source/cfpphr.free.fr, Siren-Com/Wikimedia Commons

Fontanny Wallace’a na świecie

Fontanny Wallace’a były później fundowanych przez innych wielbicieli sztuki, część z nich została ukradziona, inne zmieniły swoje miejsca. Obecnie takie ujęcia wody są znane nie tylko we Francji i Irlandii, ale także w Chinach, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech.

Kolorowe fontanny w Paryżu

LPLT/Wikimedia Commons, Coyau/Wikimedia Commons

Aby najlepiej porównać ze sobą fontanny radzimy wybrać się do 13 dzielnicy, znajdziecie tam ujęcia wody w czterech kolorach
-esplanade Pierre-Vidal-Naquet – żółta fontanna; metro 14 lub RER C stacja Bibliothèque François Mitterrand,
-avenue d’Ivry – czerwona fontanna; metro 7 stacja Tolbiac lub Porte d’Ivry, metro 14 stacja Olympiades,
-rue Jean-Anouilh – różowa fontanna; metro 14 lub RER C stacja Bibliothèque François Mitterrand,
-place Pierre-Riboulet – niebieska fontanna; metro 7 stacja Maison Blanche.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

ArtyściPolacy w Paryżu