Bazylika Sainte-Jeanne-d’Arc w Paryżu i église Saint-Denys de la Chapelle

Dzisiaj opisujemy Wam kolejną z paryskich bazylik. Odkryjcie jej ciekawą historię i sprawdźcie jak tam trafić. Przekonajcie się co łączy église Saint-Denys de la Chapelle i bazylikę Sainte-Jeanne-d’Arc w Paryżu.

Église Saint-Denys de la Chapelle

Prawdopodobniej kościół znajduje się na ruinach rzymskiej świątyni poświęconej Bachusowi. W tym miejscu była także podobno założona kaplica przez świętą Genowefę. Niedaleko znajdowało się również miejsce pochówku pierwszego biskupa Paryża świętego Dionizego (Saint-Denys). Hipotez związanych z powstaniem église Saint-Denys de la Chapelle jest naprawdę wiele. Kościół częściowo spłonął w 1358 roku podczas powstania ludowego tak zwanej żakerii. W 1757 roku zburzono dzwonnicę zagrożoną zawaleniem, wzniesiono wtedy jednak dużą fasadę w stylu klasycystycznym. Nową dzwonnicę dobudowano w 1770, jednak rozebrano ją w 1930 roku. W 1895 roku ze względu na wzrost ludności powiększono nawę główną i rozbudowano kościół. Część kościoła pochodzi z XIII wieku, w późniejszych latach dobudowano gotyckie filary oraz fasadę. Kościół miał kiedyś dzwonnicę. Obok znajduje się obecnie bazylika Sainte-Jeanne-d’Arc w Paryżu, wcześniej było to zadaszone miejsce. W 1914 ówczesny proboszcz poprosił wszystkich wiernych o zaangażowanie przy budowie nowej świątyni, jeśli Paryż nie zostanie zdobyty przez Niemców. Tego samego dnia odbywa się bitwa pod Marną – niemieckie siły zostają zatrzymane.

Bazylika Sainte-Jeanne-d’Arc w Paryżu

w 1926 roku diecezja ogłasza konkurs architektoniczny na plan nowego kościoła, wygrywa Georges Closson. Budowa rozpoczyna się w 1929 roku, mimo wielu trudności miejsce zostało wyświęcone w roku 1935. Kościół jest poświęcony Joannie d’Arc, ponieważ to właśnie w parafii église Saint-Denys de la Chapelle w 1429 roku wracała ona do zdrowia. Prace nad budową kościoła ruszają ponownie w roku 1955, w między czasie zmienia się architekt projekt, kościół zostaje całkowicie ukończony dopiero w roku 1964 – 50 rocznicę zwycięstwa nad Marną. Na kościół ten mówi się bazylika Sainte-Jeanne-d’Arc w Paryżu. Tak naprawdę jednak nie jest to bazylika – miejsce nigdy nie zostało bowiem wyświęcone i nazwane tak przez papieża.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota 09:00-19:00
niedziela 9:00-13:00

Adres:
18 Rue de la Chapelle
75018 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Max Dormoy

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

wystawa światowa w paryżu w 1878bateau-mouche