Wystawa światowa w Paryżu w 1878 roku

Dzisiaj w naszym cyklu o wystawach światowych przedstawiamy trzecią paryską ekspozycję. Przekonajcie się jak wyglądała wystawa światowa w Paryżu w 1878 roku i co zbudowano z tej okazji w stolicy Francji.

Wystawa światowa w Paryżu w 1878 roku

Trzecia wystawa światowa w Paryżu miała miejsce na Polach Marsowych i butte de Chaillot od 1 maja do 31 października 1878 roku. Ekspozycje odbyły się pod tytułem Technologies Nouvelles – Nowe technologie, zajmowały powierzchnię 75 hektarów. W imprezie uczestniczyło 16 000 000 osób i 36 krajów. Specjalnie na tę imprezę podniesiono i poszerzono pont d’Iéna. Na wystawie zaprezentowano telefon, system alfabetu Braille’a oraz statua wolności. W czerwcu 1878 roku Auguste Bartholdi zaprezentował głowę statuy wolności – w czasie trwania wystawy można był wejść do jej środka. Franciszek Rychnowski (polskiego pochodzenia) otrzymał srebrny medal za zaprezentowanie modelu chłodnicy o zmiejszonym zużyciu paliwa. Na wystawie swoje dzieła wystawiał rzeźbiarz Jean-Antoine Injalbert, malarz Gustav Schönleber oraz artysta Léopold Flameng (grawerstwo). Frédéric Auguste Bartholdi oprócz głowy statuy wolności pokazał również 1/3 rzeźby lwa z Belfort (replika znajduje się w centrum Placu Denfert-Rochereau). Złoty medal w kategorii sztuki otrzymał Jules Paul Loebnitz za 12-metrową fasadę wykonaną z terakoty i fajansu. Odznaczeni orderem Legii Honorowej zostają Benjamin Peugeot za maszynę do szycia i Antoine Lamy za osiągnięcia w dziedzinie tkanin jedwabnych.

Palais du Trocadéro

Palais du Trocadéro, nazywany także pałacem z kamienia, został zbudowany na wystawę światową z pomysłu architekta Gabriela Daviouda, nad budową czuwał inżynier Jules Bourdais. Budynek miał 80 metrów wysokości W środku znajdowała się duża sala koncertowa i ogromna hala. Architektura obiektu łączyła w sobie elementy bizantyjskie, mauretańskie i eklektyczne. W pałacu wystawione były organy Cavaillé-Colla – miały 64 głosy. Za tereny ogrodowe odpowiedzialny był Jean-Charles Alphand. Palais du Trocadéro był wielokrotnie krytykowany za styl i rozwiązania architektoniczne, złą akustykę sal. Budynek został rozebrany w 1935, a część jego konstrukcji wykorzystano przy budowie Palais du Chaillot.

Inne atrakcje

Wystawa światowa w Paryżu w 1878 roku była miejscem wielu wspaniałych widowisk i atrakcji. Na zboczach wzgórza Chaillot, w miejscu starych kamieniołomów, stworzono akwarium składające się z 18 basenów, można tam było obserwować niezwykłe gatunki ryb. Atrakcją był także duży balon wynalazcy Henriego Giffarda – jednorazowo mieściło się w nim około 40 osób, balon wzbijał się na wysokość 500 metrów. Do dzisiaj w Paryżu można podziwiać zrekonstruowane pawilony Indii, Szwecji i Norwegii z wystawy światowej w 1878 roku. Znajdziecie je w Parc de Bécon w podparyskim Courbevoie.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Aristide Cavaillé-Collbazylika Sainte-Jeanne-d'Arc w Paryżu