La Défense – nowoczesny obszar okręgu paryskiego

La Défense jest niezwykłym miejscem nie tylko na mapie Francji, ale także Europy. Sprawdź dlaczego warto odwiedzić ten teren.

Historia „dzielnicy”

La Défense jest często uznawany za dzielnicę Paryża. To jednak błąd. Miejsce jest uznawane za region poza granicami stolicy Francji, jednak leżący w tym samym departamencie, dojeżdża tam także komunikacja miejska (w tym także metro). Przed laty miejsce było zdominowane przez zakłady przemysłowe, hale handlowe i nieliczne gospodarstwa rolne. W 1883 roku wybudowano tam pomnik La Défense de Paris (Obrona Paryża) upamiętniający żołnierzy walczących w wojnie francusko-pruskiej, jego autorem był Louis-Ernest Barrias. Stąd wzięła się także późniejsza nazwa tego okręgu. Pierwszy wieżowiec Centre des nouvelles industries et technologies (CNIT) zbudowano tam w 1958, niedługo potem zaczęły powstawać kolejne. W roku 1981 zakończono budowę olbrzymiego centrum handlowego Les Quatre Temps. Rok później ogłoszono konkurs Tête Défense (Głowa La Défense), w którym wyłoniono pracę Johanna Otta von Spreckelsena. Artysta zaproponował zbudowanie Wielkiego Łuku – Grande Arche.

Centrum biznesu (i odpoczynku)

Na La Défense swoje siedziby ma naprawdę wiele firm francuskich oraz zagranicznych działających na francuskim rynku. La Défense słynie także ze swojego niezwykłego wyglądu – wysokie, szklane budynki, biurowce i mieszkania oraz liczne rzeźby sprawiają, że miejsce to ma niezwykły charakter. Znajduje się tam najwyższy budynek aglomeracji paryskiej – Tour First. „Dzielnica” jest niemal całkowicie wyłączona z ruchu kołowego, co sprzyja spacerom. W tym obszarze znajduje się ponad 11 hektarów parków i skwerów zielonych, nie brakuje również przepięknych fontann. Wolny czas możemy spędzić również w licznych kawiarniach i restauracjach. Ilość biur w tym obszarze sprawia, że La Défense jest największym centrum biznesu na terenie całej Europy. Całość „dzielnicy” ma ponad 160 hektarów powierzchni, 3 miliony metrów kwadratowych poświęcono na biura. Szacuje się, że pracuje tam około 150 000 pracowników.

La Défense i sztuka

Nowoczesne miejsce jest silnie związane ze sztuką. Symbolem „dzielnicy” jest łuk Grande Arche, który razem z Łukiem Triumfalnym i Arc du Carrousel wpisują się w paryską oś historyczną. W okolicy znajduje się ponad 20 niezwykłych fontann zaprojektowanych przez artystów. Na La Défense możemy podziwiać prace między innymi takich artystów jak Mathieu Fournier (Deux personnages fantastiques/Personnages), Alexander Calder (L’Araignée Rouge/Le Grand Stabile Rouge), César (Pouce), Yaacov Agam (Fontaine), Takis (Le Bassin), Raymond Moretti (Cheminée Moretti) czy Shelomo Selinger (La Danse). Rzeźby w kształcie olbrzymiego kciuka czy wieża z kolorowych kabli na długo po odwiedzeniu „dzielnicy” pozostają w pamięci i nadal zachwycają. Są naprawdę niezwykłe. W 2008 roku otwarto tu także pierwsze francuskie Muzeum Informatyki, z powodów technicznych z windami zamknięto je dwa lata później.

Dojazd:
metro 1 stacja Esplanade de La Défense
metro 1 lub RER A stacja La Défense
tramwaj 2 stacja Faubourg de l’Arche

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

dzielnice paryżaparyska statua wolności