Cerkwie w Paryżu: najciekawsze miejsca

W stolicy Francji można podziwiać nie tylko wspaniałe kościoły, ale także przybytki sakralne innych wyznań. Dzisiaj przedstawiamy Wam najciekawsze cerkwie w Paryżu – sprawdźcie jakie miejsca warto odwiedzić.

Wyznawcy prawosławia we Francji są tam trwale obecni od XIX wieku. Szacuje się, że obecnie na terenie Francji mieszka około 500-700 000 osób prawosławnych. W wielu miastach znajdują się cerkwie, cmentarze, a nawet prawosławne zakony i seminaria duchowe. W Paryżu znajduje się obecnie 16 parafii prawosławnych.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu

Najbardziej majestatyczną i kojarzoną z Paryżem cerkwią jest sobór św. Aleksandra Newskiego. Znajdujący się niedaleko Pól Elizejskich przybytek sakralny zachwyca swoim wyglądem i długą historią. Sobór św. Aleksandra Newskiego w Paryżu wybudowano w 1861 roku. Zaprojektowany przez Romana Kuźmina oraz Iwana Strohma budynek ma rosyjsko-bizantyjską architekturę. Złocone kopuły, liczne płaskorzeźby, boczne wieże, mozaika oraz zdobione okna sprawiają, że cerkiew wygląda z zewnątrz niezwykle. Warto zajrzeć także do środka, aby podziwiać niezwykłe ikony.

Adres:
12 Rue Daru,
75008 Paryż

Dojazd:
Cerkiew znajduje się pomiędzy dwoma stacjami metra:
metro 2 stacja Ternes
metro 2 stacja Courcelles

Drzewo rosnące w cerkwi

Jeśli wymieniamy cerkwie w Paryżu nie możemy zapomnieć o przybytku sakralnym, w którym rośnie drzewo (!). Do niewielkiej, drewnianej cerkwi św. Serafina z Sarowa (saint Serafin de Sarov) nie tak łatwo trafić. Nie widać jej z głównej ulicy, należy przejść przez bramę, aby ukazała się nam w całej okazałości. W skromnym budynku można podziwiać prawosławne ikony czy postawić świeczkę w intencji. Warto wybrać się tam, aby zobaczyć dwa splecione ze sobą pnie klonów. Mała cerkiew pod wezwaniem św. Serafina z Sarowa ma naprawdę niezwykły klimat.

Adres:
91, rue Lecourbe, 75015 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Volontaires
metro 6 stacja Sèvres-Lecourbe

Cerkwie w Paryżu: parafia świętej Trójcy

Ostatnimi czasami głośno było o cerkwi świętej Trójcy w Paryżu. Rosyjska cerkiew prawosławna przez lata starała się uzyskać pozwolenie na budowę cerkwi. W wybudowany w roku 2016 budynku znajduje się cerkiew, Centrum duchowe i kulturalne cerkwi rosyjskiej (CSCOR), dom parafialny, audytorium, sale wystawowe oraz bibliotekę. Cerkiew jest ozdobiona pięcioma kopułami, do jej budowy użyto między innymi złota, palladu czy włókna szklanego. Łączy w sobie cechy rosyjskiej oraz bizantyjskiej architektury. Miejsce jest dedykowane stosunkom historycznym, kulturowym oraz duchowym między Francją a Rosją. Budowa spotkała się z licznymi protestami, a kontrowersje wokół budynku i samego pozwolenia nie cichną. Zarzuty są rożne – od układów z Rosją, nazywania cerkwi miejscem Putina aż po krytykę za obrzydzenie centrum Paryża czy nieadekwatny wygląd w stosunku do znajdującej się niedaleko wieży Eiffla. Warto zobaczyć to miejsce, aby mieć na ten temat własną opinię.

Adres:
1 Quai Branly, 75007 Paryż

Dojazd:
RER C stacja Gare du Pont de l’Alma
metro 9 stacja Alma-Marceau

cerkwie w paryżu

Cerkiew świętego Sergiusza, źródło: http://www.saint-serge.fr/

Instytut teologii prawosławnej

Jeśli chodzi o miejsca związane z prawosławiem ciekawym miejscem jest Instytut teologii prawosławnej świętego Sergiusza. Instytut składa się z zaplecza dydaktycznego, internatu dla studentów, biblioteki ze zbiorem rzadkich książek i czasopism, księgarni, oficyny wydawniczej, ogrodu oraz oczywiście cerkwi. Drewniana cerkiew ma z zewnątrz nietuzinkowy wygląd, a w środku zachwyca pięknymi ikonami.

Adres:
93 rue de Crimée, 75019 Paris

Dojazd:
metro 5 stacja Laumière

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

walentynki w paryzuparyż samolotem