Paryż samolotem – jakie linie latają do stolicy Francji?

Dzisiaj odpowiadamy na wszystkie pytanie jakie zadajecie przed podróżą samolotem. Podpowiadamy jakie linie latają do stolicy Francji, jakie obowiązują w nich przepisy oraz jak przygotować się do takiej podróży.

Bezpośrednie loty do Paryża z Polski

Do Paryża lata wiele linii lotniczych, ale naszym zdaniem warto wybierać tylko połączenia bezpośrednie. Zaoszczędzimy wtedy czas, ale także pieniądze. W połączeniach Polska-Francja nie sprawdza się metoda łączonych lotów – zamiast być tańsze są one zazwyczaj droższe. Jak prezentują się bezpośrednie loty do Paryża z Polski? Pierwszą linią lotniczą jaka przychodzi na myśl jest oczywiście polski LOT. Linia lotnicza obsługuje lotnisko Charles de Gaulle pod Paryżem, a w Polsce lotnisko Chopina w Warszawie. Warto wybrać się samolotem do Paryża francuską linią lotnicza Air France. Z Polski możemy wylecieć z lotniska Chopina w Warszawie i lotniska we Wrocławiu. Bezpośrednie loty do Paryża z Polski możliwe są także za pośrednictwem tak zwanych tanich przewoźników. Samolotem do Paryża można dolecieć z Krakowa liniami EasyJet. Niskobudżetowymi liniami lotniczymi latającymi do stolicy Francji są Wizzair i Ryanair, lotniskiem docelowym jest wtedy Paryż Beauvais oddalony od stolicy o około 85 kilometrów. Wizzairem do stolicy Francji można polecieć z Gdańska i Poznania, Ryanairem z Warszawy Modlin, Krakowa i Wrocławia.

Warszawa lotnisko Chopina – LOT, Air France
Warszawa Modlin – Ryanair
Kraków – Ryanair, EasyJet
Gdańsk – Wizzair
Wrocław – Air France, Ryanair
Poznań – Wizzair

Bagaż w samolocie: podstawowe zasady

W czasie kupowania biletów na samolot należy wybrać typ bagażu, który weźmiemy ze sobą. Możemy wybierać spośród bagaży rejestrowanych (nadawanych do luku bagażowego w samolocie przed kontrolą bezpieczeństwa) oraz podręcznych (małych i dużych), z którymi przechodzimy przez kontrolę bezpieczeństwa i wnosimy na pokład samolotu lub oddajemy do luku bagażowego. Małe bagaże podręczne są darmowe, za duże bagaże podręczne czy bagaż rejestrowany trzeba dopłacić. Jaki jest największy plus nadawanego bagażu rejestrowanego? Możemy tam włożyć niemal wszystko, część rzeczy (produkty wrażliwe, szklane, w płynie) należy oczywiście zabezpieczyć (folią bąbelkową, taśmą, owijając tkaniną na przykład ubraniem czy ręcznikiem, stosując odpowiednie zamknięcia) mając na uwadze kilkukrotne sortowanie.

Bagaż podręczny – co można  w nim przewozić?

Sprawa z bagażem podręcznym jest bardziej skomplikowana. Nie można przewozić w nim ostrych czy niebezpiecznych narzędzi. Na lotnisku mogą zostać nam odebrane takie rzeczy jak maszynka do golenia, nożyczki, pęseta, zapalniczka, igła czy strzykawka (jeśli musisz ją mieć ze sobą ze względów medycznych należy upewnić się czy nie musisz tego wcześniej zgłosić). W bagażu podręcznym obowiązuje także limit kosmetyków i leków płynnych – można mieć 10 pojemników o maksymalnej pojemności 100 ml każdy. Wszystkie kosmetyki i leki powinny być zapakowane w przezroczystą torebkę strunową. Przed kontrolą bezpieczeństwa trzeba wyrzucić wszelkie płyny – nie można wnieść nawet butelki wody (można kupić ją później na lotnisku lub w samolocie). Wino na prezent odpada, więc może francuskie sery? Z Francji można przewieźć w bagażu podręcznym jedynie sery twarde na przykład comté. Camembert, brie, a nawet chèvre niestety zostaną nam odebrane. Czasami problemem są także jogurty czy słynne we Francji compote – zazwyczaj jednak po pokazaniu obsłudze lotniska zostają one przepuszczone i traktowane jako jedzenie na podróż. W czasie kontroli bezpieczeństwa z bagażu trzeba wyjąć urządzenia elektroniczne – telefony komórkowe, tablety, laptopy, ładowarki, aparaty fotograficzne i inne. Trzeba zdjąć biżuterię, wyjąć wszystko z kieszeni, zdjąć okrycie wierzchnie, szaliki/chusty, a czasami nawet rozpinane swetry czy bluzy. Buty zdejmuje się jeśli mają one metalowe elementy lub są powyżej kostki.

Paryż samolotem – o czym pamiętać?

Przed zakupem biletu koniecznie sprawdź czy Twój dokument ze zdjęciem jest ważny. Data ważności dowodu osobistego czy paszportu jest sprawdzana przy odprawie. Kupując bilet zwróć uwagę na formę odprawy. Najlepiej wybrać darmową odprawę online, którą można wykonać samemu przy urządzeniu z dostępem do Internetu. Uzyskaną w ten sposób kartę pokładową można wydrukować lub zgrać na telefon. Pamiętaj o tym, aby znaleźć się na lotnisku odpowiednio wcześniej, aby nie ryzykować ewentualnego spóźnienia. Już niedługo na naszym blogu ukaże się artykuł o dojeździe na różne lotniska w Paryżu.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

cerkwie w paryżutop 5 zabytków paryża