Église Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżu

Dzisiaj przedstawiamy Wam jeden z kościołów powstałych w trakcie wielkiej przebudowy Haussmanna. Odkryjcie historię église Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżu i sprawdźcie jak tam dojechać.

Église Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżu

Obszar dzisiejszej dzielnicy Petit-Montrouge pierwotnie nie należał administracyjnie do Paryża. W okolicy znajdował się niewielki kościół. W 1848 zadecydowano, że powinien powstać nowy przybytek sakralny, brakowało na to jednak funduszy. W ramach reformy Haussmanna obszar Petit-Montrouge włączono do Paryża, postanowiono zbudować tam także kościół (z pieniędzy państwa), miał on ozdabiać doskonałe połączenie ulic. Kościół budowano go w latach 1863-1872, architektem tego przybytku sakralnego był Joseph Auguste Émile Vaudremer. Podczas wojny francusko-pruskiej kościół znajdował się blisko linii frontu, wieża służyła wtedy jako punkt widokowy do obserwacji wroga. W środku kościoła, w jednej z nas urządzono prowizoryczny szpital wojskowy. Obecnie église Saint-Pierre-de-Montrouge znajduje się w 14. dzielnicy Paryża, tuż obok stacji metra Alésia. Obok kamienic, budynków, sklepów i styku ulic, w środku miasta XIX-wieczny kościół zachwyca swoim wyglądem. Miejsce zostało wpisane na listę zabytków 12 lipca 1982 roku.

Architektura

Église Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżu jest zbudowany w stylu neoromańskim. Kształtem przybytek sakralny przypomina trójkąt – jego punktem szczytowym jest wysoka, 58-metrowa wieża. Dzwonnica wznosi się ponad całą dzielnicę. Z zewnątrz możemy podziwiać przepiękny półokrągły portal zwieńczony wieżą. W środku możemy zobaczyć kilka obrazów, witraże, a na podłodze wspaniałą mozaikę. Wschodnia część kościoła jest o wiele bardziej rozbudowana, zdobi ją duży transept. Wewnętrzna nawa jest oddzielona od naw bocznych arkadami wspartymi na kolumnach korynckich. W église Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżu są także duże okna i drewniane ramy. W kościele znajdują się dwa zespoły organowe: organy główne i chóralne.

Adres:
82 Avenue du Général Leclerc,
75014 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Alésia

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

cirque d'hiverWystawa światowa w Paryżu w 1937 roku