Transport z lotniska do Paryża

Jakie lotniska znajdują się blisko stolicy Francji? Jak dostać się z nich do miasta? Sprawdźcie na jaki transport z lotniska do Paryża warto postawić.

Paryskie lotniska

Wśród paryskich lotnisk na których możecie wylądować znajdują się Paris Charles de Gaulle (CDG), Paris Orly (ORL) i Paris Beauvais (BVA). Pierwsze lotnisko obsługuje między innymi loty linii LOT czy AirFrance. Paris Charles de Gaulle znajduje się około 25 kilometrów od Paryża. Paris Beauvais jest z kolei znany jako lotnisko tanich linii lotniczych – to właśnie tutaj ląduje Wizzair czy Ryanair. Lotnisko położone jest aż 84 kilometry od stolicy Francji. W związku z tym niezależnie od wybranego środka transportu podróż tam zawsze zajmie najwięcej czasu. Lotnisko Paris Orly w tym momencie nie obsługuje bezpośrednich lotów z Polski, ale zakładamy, że możecie przylecieć z innego miejsca lub lecieć z przesiadką. Jaki transport z lotniska do Paryża polecamy? Można wybierać spośród kilku opcji.

Navette, czyli autobusem do Paryża

Na każdym lotnisku bardzo popularnym środkiem transportu do znajdującego się nieopodal miasta jest navette (ang. shuttle bus), czyli autobus transferowy. Połączenie między miastem a lotniskiem Paris Charles de Gaulle zapewnia Roissybus. Autobus zatrzymuje się niedaleko Opery Garnier, kurs trwa godzinę. Navette z Paris Beauvais przyjeżdża w Paryżu na Porte Maillot. Mamy stamtąd doskonałe połączenie z innymi częściami miasta, a także znajdujemy się nieopodal Pól Elizejskich. Bilety można kupić online lub na miejscu w kasie, ich koszt to około 16 euro za bilet normalny i 10 za ulgowy (dzieci w wieku 4-11 lat). Kurs trwa około 75 minut.

Transport z lotniska do Paryża: RER

Na lotnisko Paris Orly można dotrzeć koleją podmiejską RER B (stacja Antony), a następnie rodzajem „metra” Orlyval. Kolejką miejską można RER B można dostać się także na lotnisko Paris Charles de Gaulle (w przeciwnym kierunku niż Orly). Koszt przejazdu wynosi około 10 euro. Podróż jest wygodna i szybka, trasa RER B umożliwia przesiadki na linie metra w różnych miejscach Paryża. Co więcej, mając bilet okresowy na przykład miesięczny na karcie Navigo – na lotnisko podróżujemy w ramach tej taryfy, bez dodatkowych opłat.

Prywatne firmy przewozowe w Paryżu

Najwygodniejszą formą transportu są bez wątpienia prywatne firmy przewozowe. Warto korzystać z licencjonowanych lub sprawdzonych firm, aby mieć pewność, że są one uczciwe. Ten rodzaj transportu zabiera nas zazwyczaj z lotniska i dowozi w wybrane miejsce w aglomeracji paryskiej. Przejazd kosztuje więcej, ale jest docelowy – oszczędzamy więc na innych środkach transportu. Indywidualny lub kilkuosobowy przejazd (minibus) jest w stanie szybciej dotrzeć na miejsce. Co więcej, nie mają one ustalonej „sztywnej” trasy, a często także godziny odjazdu (odjeżdżają po zebraniu kompletu osób). W razie wypadku czy korków prywatne firmy przewozowe są w stanie zareagować szybciej i na przykład pojechać inną trasą. Prywatne firmy przewozowe w Paryżu dowiozą Was na każde lotnisko. Koszt przejazdu waha się między 13 a 20 euro w zależności od firmy.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

czym jest franglaisco robić zimą w paryżu