Dzielnice Paryża – cechy charakterystyczne

Na naszej stronie opisywałyśmy dla Was każdą z 20 dzielnic Paryża. Dzisiaj chcemy jednak podejść do tego tematu nieco inaczej. Czy widząc w adresie numer konkretnej dzielnicy możemy wywnioskować coś na jej temat? Zdradzamy Wam charakterystykę obszarów stolicy Francji!

Dzielnica zawarta w adresie

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na paryskie adresy? Weźmy za przykład adres Pola Marsowego: 2 Allée Adrienne Lecouvreur, 75007 Paris. Na początku mamy podany numer, potem nazwę ulicy/placu/alei/bulwaru, następnie kod pocztowy i nazwę miasta. Warto zwrócić jednak uwagę na kod pocztowy 75007. 75 to numer departamentu Francji, w tym przypadku jest to Paryż, z kolei 007 to numer arrondissement (dzielnicy). Po adresie wiemy, że Pole Marsowe znajduje się w 7. dzielnicy Paryża.

Inny przegląd

Zwróciliście kiedyś uwagę na to jakie budynki i instytucje mieszczą się w poszczególnych dzielnicach Paryża? Dzisiaj powoli ten podział się zaciera, ale jeszcze kilkanaście lat temu był on wyraźny i oczywisty dla każdego – turysty i mieszkańca miasta. Na specyfikę dzielnic miał wpływ historyczny rozwój miasta, sieć komunikacyjna, ale także mieszkańcy oraz rodzaj prowadzonej działalności. Oczywiście nie każde miejsce w stolicy Francji ma silne cechy wyróżniające. Z drugiej strony, zdajemy sobie sprawę, że wszelkie podsumowania tego typu to duże uogólnienia, mimo wszystko wydają się nam one jednak ciekawe.dzielnice paryża

Charakterystyczne cechy

Osiem pierwszych dzielnic tworzy tak zwany piękny Paryż (fr. beau Paris). To właśnie na tym obszarze znajduje się większość zabytków i Wielkie Bulwary, w tym fragmencie miasta doskonale widać efekty przebudowy Haussmanna. 9. dzielnica nazywana jest z kolei paryską City. Swoje siedziby mają tam banki, towarzystwa finansowe i ubezpieczeniowe, domy towarowe i biura turystyczne. 10. dzielnica Paryża jest z kolei zdominowana przez hotele i hostele, mieszczą się tam także dwa dworce kolejowe – Gare du Nord i Gare de L’Est. Jeszcze pod koniec XX wieku wyraźnie robotniczy charakter miały 10, 11, 18, 19 i 20 dzielnica Paryża. Mieszkali tam biedniejsi paryżanie, a w okolicy znajdowały się zakłady przemysłowe. Na uwagę zasługuje także część 13. dzielnicy Paryża nazywana Chinatown czy quartier chinoise. Mieszka tam wielu emigrantów z Azji, obchodzone są tam typowo chińskie święta oraz można tam kupić i zjeść azjatyckie jedzenie doskonałej jakości. Wiele osób z pewnością kojarzy także 16. dzielnicę – pełną rezydencji i modnych butików, gdzie mieszkają najbogatsi paryżanie.

Historyczne dzielnice Paryża

Przechadzając się po stolicy Francji warto zwrócić uwagę na historyczne dzielnice Paryża. Mowa tu o sercu życia artystycznego, czyli Montmartre w 18. dzielnicy. Warto zwrócić uwagę także na kojarzony z bohemą Montparnasse czy Marais w samym sercu stolicy Francji. Ciekawie prezentuje się także Dzielnica Łacińska znajdująca się głównie na terenie 5. dzielnicy Paryża. Z pewnością spotkamy tam studentów pobliskich uczelni wyższych i uczniów liceów.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

pole marsowepunkty widokowe w paryżu