Église Notre-Dame-de-Lorette w Paryżu

Niedawno opisywaliśmy dla Was Église de la Sainte-Trinité w Paryżu. W pobliżu tego kościoła znajdują się jeszcze dwa kolejne. Często mówi się o nich w kontekście siebie nawzajem. Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejny kościół należący do 9. dzielnicy Église Notre-Dame de Lorette w Paryżu.

Miejsce

Pierwszy kościół pod wezwaniem Notre-Dame de Lorette powstał w Paryżu przy rue Coquenard (obecnie rue Lamartine). Przybytek sakralny zbudowano około 1646 roku, potem założono tam bractwo. Ponad 100 lat później miejsce sprzedano i zburzono. Miasto kupiło église Saint Jean Porte latine zbudowany około roku 1760. Kościół postanowiono przemianować i uczynić miejscem kultu Notre-Dame de Lorette. Wtedy jeszcze ta część miasta znajdowała się poza Paryżem. Na miejscu dawnej posiadłości zamku Pocherons budowane były nowe budynki, z chęcią zamieszkiwali tu artyści.

Église Notre-Dame de Lorette w Paryżu

W 1821 roku podjęto decyzję o budowie obecnego église Notre-Dame de Lorette w Paryżu. Budowę rozpoczęto w roku 1823 i zakończono w 1836. Przepiękny kościół mieści się w 9. dzielnicy Paryża. W roku 1871 podczas Komuny Francuskiej kościół został przekształcony na koszary Gwardii Narodowej i więzienie. Potem wznowione działanie kościoła jako przybytku sakralnego i miejsca kultu. W roku 1812 w kościele został ochrzczony Zygmunt Krasiński. Jego rodzicami chrzestnymi były dwie pary – Ludwik Pac i Maria Walewska oraz Piotr Krasiński z księżną z Walewskich Jabłonowską. Honorowym ojcem chrzestnym był sam Napoleon Bonaparte. W kościele ochrzczony został także kompozytor francuski Georges Bizet, malarz Claude Monet. Odbył się tu ślub rzeźbiarza Michela-Vicotra Cucheta z Catheriną Clair oraz uroczystości pogrzebowe markiza i bogatego bankiera Alexandre’a Aguado.

Niezwykłe wnętrze

Neoklasycystyczny kościół został ozdobiony z przodu fasadą z kolumnami, nad frontonem znajdują się trzy postacie reprezentujące cnoty teologalne: miłość, nadzieję i wiarę. Wewnątrz przybytku sakralnego znajdują się freski bezpośrednio wykonane na ścianach. Na nawę główną składają się cztery kaplice odpowiadające najważniejszym sakramentom – chrztu, eucharystii, małżeństwu, sakramentu chorych. W kościele znajduje się jeden witraż. Nad wejściem do przybytku widnieje motto Liberté-Égalité-Fraternité (wolność, równość, braterstwo) dodano je w 1902 roku. W 1984 roku miejsce wpisano na listę zabytków Paryża. W 2013 roku uznano église Notre-Dame de Lorette w Paryżu za miejsce zagrożonych zabytków – wystrój jest poważnie uszkodzony.

Kilka razy w roku w kościele są organizowane darmowe wycieczki z przewodnikiem. Wszystkie informacje znajdują się na stronie parafii.

Godziny otwarcia:
poniedziałek-piątek 09:30-19:30
sobota-niedziela 09:00-19:30

Adres:
18bis, rue de Châteaudun
75009 Paryż

Dojazd:
metro 12 stacja Notre-Dame de Lorette

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika (Chapelle Notre-Dame-de-la-Médaille-miraculeuse)muzeum Eugène Delacroix