Église Saint-Germain-l’Auxerrois: królewska parafia

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny znany kościół Paryża. Tym razem bierzemy pod lupę dawną królewską parafię niedaleko Luwru église Saint-Germain-l’Auxerrois.

Historia i architektura église Saint-Germain-l’Auxerrois

Pierwszy kościół na tych ziemiach powstał w VI wieku, został zniszczony przez Normanów. Drugi przybytek sakralny zbudowano w XI wieku. W drugiej połowie XII wieku rozpoczęto rekonstrukcję kościoła, która trwała do XV wieku. W następnych wiekach miejsce upiększano kilka razy – zmieniano szkło w witrażach, wypełniano powoli wnętrze konstrukcjami i rzeźbami. Église Saint-Germain-l’Auxerrois był wielokrotnie przebudowywany, dzięki temu można odnaleźć tam różne style architektoniczne. Przeważa późny gotyk, ale można znaleźć tam także elementy stylu romańskiego (wieża), renesansowego (witraże) czy barokowego. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele wspaniałych rzeźb z okresu od XIII do XV wieku. W kościele zachowała się także XVI-wieczna nastawa ołtarzowa. Warto podziwiać także kunsztowne detale architektoniczne, wielobarwne witraże czy wielkie organy. Église Saint-Germain-l’Auxerrois przez wiele lat pełnił funkcję królewskiej parafii – brano tam śluby, chrzczono dzieci i uczestniczono w nabożeństwach. Obecnie kościół mieści się w 1. dzielnicy Paryża.

Ciekawostki

W roku 1572 to właśnie dźwięk dzwonów église Saint-Germain-l’Auxerrois rozpoczął noc świętego Bartłomieja – zbiorowy mord wykonany przez katolików na protestantach. W 1617 roku przed kościołem zastrzelono Concino Conciniego (rządzącego Francją po śmierci Henryka IV). Nazajutrz po pogrzebie paryżanie wyrzucili jego zwłoki z grobowca i rozszarpali.W czasie rewolucji francuskiej kościół służył jako magazyn zboża. Uszkodzony kościół odbudowano w XIX wieku. W kościele pochowanych jest wielu znanych malarzy, rzeźbiarzy, poetów, lekarzy czy polityków, na przykład Jacques Bailly czy François de Malherbe. Ślub wziął tutaj w 1662 roku Molier, a w 1726 kompozytor Jean-Philippe Rameau (ochrzcił tu także swoje dzieci). Kościół był inspiracją do obrazów takich artystów jak Claude Monet czy Jean Béraud.

Godziny otwarcia:
wtorek-sobota 9:00-19:00
niedziela 9:00-20:00
kościół jest zamknięty w poniedziałki

Adres:
2 Place du Louvre
75001 Paryż

Dojazd:
metro 7 stacja Pont Neuf
metro 1 stacja Louvre-Rivoli

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

bukiniściéglise Saint-Pierre de Montmartre