Église Saint-Jean de Montmartre w Paryżu

W Paryżu, w samym centrum Montmartre znajduje się unikatowy na skalę Francji i Europy kościół żelbetonowy. Dzisiaj opisujemy dla Was to wspaniałe miejsce – Église Saint-Jean de Montmartre. Sprawdźcie więcej na temat tego przybytku sakralnego.

Église Saint-Jean de Montmartre w Paryżu

Kościół świętego Jana w Montmartre (Église Saint-Jean de Montmartre) powstawał w latach 1894-1904. Architektem tego miejsca był Anatole de Baudot – uczeń Eugène Violleta-le-Duca i Henriego Labrouste’a. Église Saint-Jean de Montmartre został zbudowany w stylu secesyjnym. Niezwykła konstrukcja składa się ze szkieletu żelbetonowego. Taką konstrukcję po raz pierwszy zastosowano w tym budynku sakralnym. Żelbetonowy szkielet jest obudowany cienkimi ściankami z czerwonej cegły. Kościół jest ozdobiony przepięknymi witrażami Jaca Gallanda. W środku przedstawione są również imponujące rzeźby Pierre’a Rochea. Z kolei, główna fasada została ozdobiona ceramiką Alexandra Bigota. Wystawione w église Saint-Jean de Montmartre w Paryżu organy zostały zbudowane w 1852 roku w pracowni Aristide’a Cavaillé-Colla w Lyonie.

Kontrowersje

Jeszcze podczas budowy kościół wzbudził kontrowersje i wywołał powszechne oburzenie mieszkańców Paryża. Odbierano to jako obrazę uczuć religijnych i nieodpowiedni budynek w stosunku do jego przeznaczenia. Żelbetonowa konstrukcja nie podobała się większości ludzi, budowa église Saint-Jean de Montmartre w Paryżu została nawet chwilowo wstrzymana. Budowę jednak wznowiono i dokończono prace. Wkrótce jednak awangardowa budowla zyskała miano niepowtarzalnego budynku nie tylko w całym Paryżu czy Francji, ale także w Europie. Kościół został wpisany na listę zabytków w 1966 roku. Kościół rzymskokatolicki znajduje się obecnie w samym środku Montmartre, w 18. dzielnicy Paryża. Église Saint-Jean de Montmartre w Paryżu jest miejscem na mapie stolicy Francji, które naprawdę warto odwiedzić. W okolicy znajdziecie niezwykłe murale, miejsca związane ze znanymi artystami oraz słynną bazylikę Sacre-Coeur.

Adres:
21 Rue des Abbesses
75018 Paryż

Dojazd:
mero 12 stacja Abbesses

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

kamienica bateau-lavoirMoulin de la Galette