18. dzielnica Paryża – Butte-Montmartre

Ta część stolicy Francji jest kulturowym sercem miasta i miejscem, gdzie z chęcią przebywają artyści. Sprawdź jakie jeszcze kryje w sobie atrakcje.

18. dzielnica – słynne wzgórze i sztuka

Najpopularniejszym miejscem w tym okręgu Paryża jest wzgórze Montmartre z przepiękną bazyliką Sacré-Cœur. Prowadzą na nie wysokie schody, a z dwóch tarasów widokowych roztacza się przepiękna panorama miasta. Uwielbiane przez Francuzów i turystów wzgórze jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji. Nieopodal znajduje się także słynny Place de Tertre – kiedyś gromadzili się tam artyści, dzisiaj plac jest zastawiony stolikami pobliskich restauracji. W okolicy swoje siedziby ma 18 teatrów, między innymi Théâtre de l’Atelier, Le Trianon, La Cigale. Miejscem wartym odwiedzenia jest także muzeum Daliego, muzeum Montmartre’u czy Halle Saint-Pierre związane z nurtem prymitywizmu w malarstwie. Swoje siedziby ma w dzielnicy także Moulin Rouge czy kabaret Lapin Agile. W dzielnicy znajdziemy kilka ogrodów i wiele skwerów, między innymi słynny plac Pigalle. 18. dzielnica była miejscem zamieszkania takich osób jak Dalida, Auguste Renoir, André Grall, Alain Bashung czy Louise Michel.

dzielnice paryża

Moonik/Wikimedia Commons

Ciekawostki i miejsca warte uwagi

W skład dzielnicy wchodzi obszar nazwany La Goutte d’Or (Złota Kropla), którą od lat zamieszkują imigranci, większość z nich pochodzi z Afryki. To miejsce uznaje się za najbardziej kosmopolityczną część Paryża. Ze względu na różnorodne religie mieszkańców tego obszaru miasta, możemy znaleźć tu świątynie różnych wyznań – kościoły katolickie i protestanckie, cerkiew, meczety oraz synagogi. Do jednych z najpiękniejszych miejsc kultu należy neogotycki kościół Saint-Bernard de la Chapelle. Warto zwrócić także uwagę na kościół Saint-Jean de Montmartre, który łączy w sobie elementy secesji i neogotyku. Niezwykle prezentuje się także kościół Saint-Denys de la Chapelle pochodzący z XIII wieku. Warto także wspomnieć, że co roku, począwszy od 1934 roku, 18. dzielnica organizuje w październiku wielkie dożynki (fr. La Fête des Vendanges de Montmartre). Miejsce jest znane także z marszy, niedrogich sklepów i second handów.

Dojazd:
metro 2 lub 13 stacja Place de Clichy
metro 2 stacja Blanche (Moulin Rouge)
metro 2 lub 12 stacja Pigalle
metro 2 stacja Anvers
metro 2 lub 4 stacja Barbès-Rochechouart (kościół Saint-Bernard de la Chapelle)
metro 2 stacja La Chapelle (kościół Saint-Bernard de la Chapelle)
metro 4 stacja Château Rouge (kościół Saint-Bernard de la Chapelle)
metro 4 lub 12 stacja Marcadet-Poissonniers
metro 4 stacja Simplon
metro 4 stacja Porte de Clignancourt
metro 12 stacja Abbesses (kościół Saint-Jean de Montmartre)
metro 12 stacja Lamarck-Caulaincourt (kabaret Lapin Agile)
metro 12 stacja Jules Joffrin
metro 12 stacja Marx Dormoy (kościół Saint-Denys de la Chapelle)
metro 12 lub tramwaj 3b stacja Porte de la Chapelle
metro 13 stacja La Fourche
metro 13 stacja Guy Môquet
metro 13 stacja Porte de Saint-Ouen

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

cmentarz les champeaux montmorencyznane postacie Édith Piaf paryż.pl