Église Saint-Julien-le-Pauvre w Paryżu

W stolicy Francji znajduje się wiele wspaniałych kościołów, dzisiaj chcemy przedstawić Wam jeden z najstarszych przybytków tego rodzaju. Poznajcie razem z nami église Saint-Julien-le-Pauvre w Paryżu.

Église Saint-Julien-le-Pauvre w Paryżu

Kościół pod wezwaniem świętego Juliana Biednego (église Saint-Julien-le-Pauvre) znajduje się w 5. dzielnicy Paryża. Jego budowę zaczęto w roku 1160, a skończono w 1250 roku. Swój wkład w budowę miał między innymi uniwersytet paryski. Budując kościół inspirowano się zarówno wyglądem katedry Notre-Dame jak i kościoła Saint Pierre de Montmartre. Warto zaznaczyć, że wcześniej na miejscu, gdzie zbudowano kościół mieściło się schronisko noclegowe dla pielgrzymów. W 1651 roku kościół gruntownie przebudowano i nieco powiększono. W czasie Rewolucji Francuskiej zadecydowano o rozbiórce budynku z powodu złego stanu technicznego, na szczęście nie doszło do zburzenia kościoła. W 1889 roku église Saint-Julien-le-Pauvre w Paryżu został przekazany wspólnocie melchickiej. Niewiele osób wie, że kościół ten posłużył jako model dla wielu średniowiecznych kościołów w regionie Île-de-France. Warto także wspomnieć, że to właśnie w tym kościele w 1921 roku miał miejsce happening dadaistów.

Architektura

Kościół ten często charakteryzuje się jako przybytek z okresu gotyku przejściowego – znajdują się tam zarówno elementy gotyckie jak i romańskie. Pięknym elementem wewnątrz są kolumny z rzeźbionymi motywami roślinnymi oraz pochodzący z 1900 roku ikonostas. Z zewnątrz budynek zdobią jedynie cztery pilastry w stylu doryckim i skromna rozeta. Nad wejściem do kościoła znajduje się pamiątkowa tablica podkreślająca, że przybytek sakralny jest w rękach melchitów. Kościół melchicki jest zaliczany do katolickich kościołów wschodnich. Początkowo działał on na terenie starożytnych patriarchatów Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii. Wyznanie łączy w sobie obrządek bizantyjski i wiele akcentów łacińskich.

Adres:
79 Rue Galande,
75005 Paryż

Dojazd:
Do kościoła dotrze się pieszo w ciągu 5 minut z poniższych stacji metra:
metro 10 stacja Cluny – La Sorbonne
metro 10 stacja Maubert – Mutualité
metro 4 stacja Saint-Michel
RER B stacja Saint-Michel – Notre-Dame

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

les deux magotsMusée d’histoire de la médecine