Musée d’histoire de la médecine – poznaj historię medycyny

Omówiłyśmy dla Was większość znanych muzeów na terenie Paryża. Czas przejść do mniej znanych, ale interesujących zbiorów. Dzisiaj zapraszamy Was do Musée d’histoire de la médecine.

Musée d’histoire de la médecine

Muzeum historii medycyny znajduje się w jednym z budynków należących do Université Paris-Descartes, w 6. dzielnicy Paryża. Zbiory znajdują się na 2 piętrze budynku, w sali utworzonej w roku 1905, gdzie mieściła się wcześniej biblioteka (piękne wnętrze pełne drewna). Muzeum historii medycyny w dzisiejszym kształcie, dostępne dla wszystkich zwiedzających zostało otwarte w 1921 roku. Przedstawione tam zbiory należały do profesora Lafaye, z czasem kolekcję powiększano o nowe eksponaty. Warto nadmienić, że kolekcja profesora była prezentowano od 1795 roku jako element Gabinetu Anatomii – sali edukacyjnej dostępnej jedynie dla studentów. Wtedy można było podziwiać tam także

Zbiory

Kolekcja Musée d’histoire de la médecine posiada najstarsze eksponaty w Europie z dziedziny medycyny. Możecie podziwiać tam różne przedmioty związane z medycyną – sprzęt lekarski, modele anatomiczne, rzeczy związane z produkcją leków i wiele innych. Zbiory kolekcji są podzielone na kilka działów, należą do nich chirurgia, ginekologia, otolaryngologia i okulistyka, przyrządy dentystyczne oraz kolekcja farmaceutyczna. W muzeum historii medycyny znajdują się także obrazy, ryciny i litografie należące wcześniej do wydziału lekarskiego. Jest tam również wiele medali, certyfikatów i innych rzeczy upamiętniających konkretnych lekarzy, odkrycia w świecie medycyny czy epidemie chorób. Jak wyglądają przykładowe eksponaty? Są to modele mikroskopów, narzędzia do trepanacji czaszki, przyrządy do amputacji czy pierwsze aparaty do radioskopii (prześwietleń). W muzeum organizowane są różnorodne konferencje, wykłady i wystawy.

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek, sobota 14:00-17:30
-od 14 lipca do 31 sierpnia muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku
-kasy są czynne do godziny 17:00

Ceny biletów:
-bilet normalny 3,5 euro
-bilet ulgowy 2,5 euro (studenci i uczniowie)
*w przypadku grup możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem

Adres:
12 Rue de l’École de Médecine,
75006 Paryż

Dojazd:
metro 4 lub 10 stacja Odéon

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Julien-le-Pauvre w ParyżuÉglise Saint-Séverin w Paryżu