Obchody 14 lipca w Paryżu

Zbliża się francuskie święto narodowe 14 lipca. Dowiedzcie się więcej o genezie tego święta i sprawdźcie jakie obchody są zaplanowane w stolicy Francji.

Geneza święta

14 lipca we Francji obchodzone jest święto narodowe (fr. Fête nationale française). Najważniejsze święto francuskie upamiętnia wybuch Rewolucji Francuskiej w 1789 roku, za jego początek uznaje się zdobycie Bastylii. Święto narodowe zostało ustanowione w 1880 roku, jest to dzień wolny od pracy.

Obchody 14 lipca w Paryżu: przedpołudnie

W tym roku (2019) jak zawsze wieczorem 13 i 14 lipca odbywać się będzie Bal Strażaków. Imprezy są zazwyczaj organizowane od 21:00 i trwają do rana. Wydarzenie jest okazją do spotkania się w gronie najbliższych znajomych i imprezowania. Obchody 14 lipca w Paryżu nieodłącznie wiążą się także z paradą wojskową. Odbędzie się ona 14 lipca o godzinie 10:30 na Polach Elizejskich. W tym roku parada będzie szła pod hasłem „Działać wspólnie”. Na czele pochodu maszerować będą żołnierze z krajów Unii Europejskiej, które przystąpiły do Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej (Belgia, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia i Wielka Brytania). W czasie parady zaprezentuje się ponad 4000 żołnierzy, jak zawsze zostaną na niej zaprezentowane nowości militarne – w tym także samoloty i śmigłowce. O godzinie 12:00 odbędzie się przemówienie prezydenta Francji.

Obchody 14 lipca w Paryżu francja

Obchody 14 lipca w Paryżu

Wieczorem

O godzinie 21:30 warto wybrać się na koncert muzyki klasycznej pod wieżę Eiffla. Organizatorami tego wydarzenia są Francuska Orkiestra Narodowa oraz Chór Radia France. Udział w przedsięwzięciu wezmą między innymi tacy artyści jak Roberto Alagna, Gaëlle Arquez, Aleksandra Kurzak, Jakub Józef Orliński oraz René Pape. Koncert potrwa około 1,5 godziny, a po nim odbędzie się 35-minutowy pokaz fajerwerków, którego głównym tematem będą federacje. Pokaz z pewnością przyciągnie jak co roku mnóstwo osób – zarówno turystów jak i mieszkańców Paryża.

Inne pomysły na spędzenie 14 lipca

Warto podkreślić, że 14 lipca dobrym pomysłem jest także zwiedzanie Paryża. Mimo wolnego od pracy dnia wiele muzeów jest otwartych, a część z nich oferuje nawet darmowy wstęp. Za darmo można wejść między innymi do Luwru i Panteonu. Pokaz sztucznych ogni można z kolei oglądać nie stojąc pod wieżą Eiffla, ale z pokładu statku (np. Bateaux-Mouches)– z pewnością będzie tam mniej ludzi, a rejs po Sekwanie sprawi, że nasze obchody 14 lipca w Paryżu będą bardziej uroczyste.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paris plages 2019 paryżkościół św. augustyna w paryżu