Fondation Custodia w Paryżu – odkryj sztukę niderlandzką

Dzisiaj prezentujemy Wam kolejne ciekawe muzeum na mapie stolicy Francji. Odkryjcie Fondation Custodia w Paryżu – odkryjcie historię tego miejsca i sprawdźcie jakie dzieła się tam znajdują.

Historia miejsca

Muzeum Fondation Custodia w Paryżu zostało założone w roku 1947. Custodia oznacza po łacinie dobrą straż. Nazwa jest znacząca – dobrym strażnikiem sztuki niderlandzkiej stał się założyciel fundacji Frits Lugt. Założycielami muzeum było małżeństwo: Frits Lugt i jego żona Jacoba Klever-Lugt. Frits Lugt urodził się w Amsterdamie, jednak większość życia spędził we Francji. Był historykiem i miłośnikiem sztuki, przede wszystkim niderlandzkiej. Lugt był autorem katalogu znaków kolekcji rysunków i grafik. Mimo upływu lat nadal jest uznanym podręcznikiem dla specjalistów, co więcej katalog ten jest ciągle aktualizowany i wzbogacany w nowe formy baz danych.

Dzieła i artyści

Muzeum Fondation Custodia znajduje się w rezydencji w 7. dzielnicy Paryża, nieopodal Zgromadzenia Narodowego. Kolekcja Fondation Custodia liczy ponad 80 000 dzieł. Znajdują się w niej rysunki, ryciny, obrazy, listy, książki i antyki. Najstarsze dzieła w kolekcji pochodzą z XV wieku. Mimo że kolekcja skupia się głównie na dziełach holenderskich i flamandzkich artystów nie brak tam również francuskich dzieł. W muzeum możecie obejrzeć portrety, martwą naturę, sceny rodzajowe czy malarstwo religijne. Fondation Custodia w Paryżu ma w swoich zbiorach dzieła takich twórów jak między innymi Rembrandt, Samuel van Hoogstraten, Lambert Doomer, Ferdinand Bol, Claude Lorrain, Antoine Watteau czy François Boucher,Jan Antonisz van Ravesteyn, Jan van Kessel, Pieter Saenredam, Jacob van Es, Gerbrand van den Eeckhout, Jacob Vrel, Francesco Guardi czy Nicolas de Largillierre. W muzeum prezentowane są także wystawy tymczasowe.

Fondation Custodia w Paryżu

Fundacja regularnie organizuje wystawy i wycieczki z przewodnikiem. W muzeum znajduje się także biblioteka pełna niezwykłych dzieł na temat historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki niderlandzkiej. Jej księgozbiór opiewa na ponad 130 000 woluminów. Z innych aktywności warte uwagi są warsztaty konserwatorskie jak również restauratorskie.

Godziny otwarcia:

wtorek-niedziela 12:00-18:00
*w poniedziałki muzeum jest nieczynne

Ceny biletów:

-bilety normalne 10 euro
-bilety ulgowe 7 euro (osoby po 60 roku życia, grupy powyżej 10 osób)
-darmowe wejście dla studentów, dziennikarzy, osób niepełnosprawnych i osób z kartą ICOM
-bilety do kupienia TYLKO na miejscu w muzeum

Adres:

121 rue de Lille, 75007 Paryż

Dojazd:

metro 12 stacja Assemblée Nationale
RER C stacja Musée d’Orsay

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fête de la Sainte-CatherineChoinka w Galeries Lafayette 2019