Fête des jardins et de l’agriculture urbaine – święto ogrodów w Paryżu

We wrześniu w Paryżu ma miejsce wspaniałe wydarzenie poświęcone parkom, ogrodom i terenom zielonym – Fête des jardins et de l’agriculture urbaine. Odkryjcie jak obchodzi się to święto!

Historia wydarzenia

Fête des jardins et de l’agriculture urbaine odbywa się w Paryżu od 1996 roku, w tym roku zorganizowana została 23 edycja wydarzenia. Święto ogrodów zawsze trwa dwa dni – sobotę i niedzielę. Podczas tego weekendowego święta ogrody, parki i różnorodne tereny zielone w stolicy Francji odwiedzają tysiące osób – zarówno mieszkańcy Paryża jak i turyści. Odwiedzić i podziwiać można kilkadziesiąt parków, w tym najsłynniejsze paryskie tereny zielone: Parc Monceau, Parc des Buttes-Chaumont czy Jardin des Plantes. Imprezie towarzyszy wiele wydarzeń i programów edukacyjnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży jak również dorosłych. Organizowane są bezpłatne wycieczki i spacery, konkursy, gry, warsztaty ogrodnicze, koncerty i pokazy. Fête des jardins et de l’agriculture urbaine zwraca uwagę na aspekt ekologii oraz ważną rolę terenów zielonych w metropolii jaką jest Paryż. Z drugiej strony jest to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o roślinach i ich pielęgnacji.

Fête des jardins et de l’agriculture urbaine paryż

Fête des jardins et de l’agriculture urbaine 2019: Parc des Buttes-Chaumont, źródło: PpPachy/Wikimedia Commons

Fête des jardins et de l’agriculture urbaine 2019

Święto ogrodów w Paryżu w tym roku będzie odbywać się w dniach 14-15 września. Podczas Fête des jardins et de l’agriculture urbaine 2019 zorganizowanych będzie ponad 400 ciekawych wydarzeń w 80 ogrodach, parkach i na terenach zielonych nie tylko w Paryżu, ale także w pobliskich miejscowościach w podparyskich gminach. Podczas obchodów święto będzie można poznać, porozmawiać oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez ogrodników, architektów krajobrazu, drwali czy pracowników miasta odpowiedzialnych za miejską zieleń. Podczas warsztatów będzie można poznać techniki ogrodnicze, rady jak stworzyć piękne kompozycje na balkonie, budować domki dla ptaków czy hotele dla owadów. Święto ogrodów w Paryżu jest także okazją do odkrycia prywatnych ogrodów, które są na co dzień niedostępne. W tym roku wiele atrakcji odbywać się będzie w Parc Floral, który obchodzi swoje 50. urodziny.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Festiwal d'AutomneBoulevards des Maréchaux w Paryżu