Festival d’Automne: jesienne wydarzenie kulturowe w Paryżu

Co roku w Paryżu organizowany jest Festival d’Automne. Sprawdźcie co to takiego, jaka jest historia tego wydarzenia oraz jak będzie przebiegała tegoroczna edycja.

Mnóstwo kulturalnych wydarzeń!

Multidyscyplinarny festiwal artystyczny Festival d’Automne jest wspaniałą okazją do poznania współczesnej muzyki, kina, teatru, opery, tańca, sztuki wizualnej i literatury. Wydarzenie ma jednoczyć różne rodzaje sztuki, ale także ukazywać międzynarodowe wpływy i inspiracji. Impreza w Paryżu odbywa się regularnie, co roku począwszy od roku 1972. Prezydent Georges Pompidou chciał, aby paryski festiwal mógł dorównać wielkim imprezom organizowanym w Berlinie, Amsterdamie, Wenecji czy Wiedniu. Nad sposobem organizacji od 1970 roku zastanawiali się Michel Guy, Marcel Landowski (kompozytor, syn Paula Landowskiego), Janine Alexandre Debray razem z Ministrem Kultury Jacquesem Duhamelem. Pierwsza edycja została zorganizowana w taki sposób, aby w jej harmonogramie znalazły się dwa ważne wydarzenia: Międzynarodowy Tydzień Muzyczny w Paryżu i Międzynarodowy Festiwal Tańca.

Organizatorzy Festival d’Automne postawili sobie pięć celów, które starają się realizować przygotowując kolejne edycje imprezy. Pierwszym z nich jest angażowanie jak największej ilości twórców z różnych dziedzin sztuki. Drugim nawiązywanie współprac międzynarodowych. Trzecim otwartość na sztukę i eksperymentalne podejście, które nie jest zgodne z kanonami i tym do czego przywykliśmy. W ramach festiwalu pokazywanych jest wiele występów awangardowych, oryginalnych i nietuzinkowych artystów. Czwartym celem jest pokazywanie szerszej publiczności nowych dzieł i wspieranie młodych artystów. Piątym i najciekawszym naszym zdaniem założeniem jest promocja kultur innych niż zachodnia. Dobrymi przykładami realizacji tego celu są pokazy kina japońskiego, tradycyjnych tańców z Bali czy wykonywanie libańsko-syryjskich pieśni.

Festival d’Automne 2019

W tym roku Festival d’Automne będzie trwać od 10 września do 31 grudnia. Podczas kilkumiesięcznego festiwalu organizowanych będzie wiele wydarzeń. Bilety wstępu mają różne ceny, od 5 do 55 euro w zależności od typu wydarzenia. Możliwe jest także wykupienie abonamentu – normalnego, ulgowego, dla seniora lub młodzieży (uczniów i osób poniżej 28 roku życia). Festival d’Automne 2019 będzie odbywać się w wielu miejscach: teatrach, kinach, salach widowiskowych, muzeach, kościołach, uczelniach i szkołach. Wydarzenia będą miały miejsce między innymi w Théâtre Odéon, Musée d’Orsay, Musée de l’Orangerie, Centre Pompidou, Cité de la Musique – Philharmonie de Paris czy Église Saint-Eustache.

Serdecznie zapraszamy na festiwal!

Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie organizatora!

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée d'Ennery w paryżuFête des jardins et de l’agriculture urbaine 2019