Musée des Égouts de Paris – Muzeum Kanalizacji w Paryżu

Po trzech latach zamknięcia Musée des Égouts de Paris wznowiło swoją działalność. Przekonajcie się dlaczego warto odwiedzić to muzeum i odkryjcie przydatne informacje na jego temat.

Zwiedzanie paryskich kanałów

Pierwsze oficjalne zwiedzanie paryskiej kanalizacji miało miejsce już z okazji Wystawy Światowej w 1867 roku. Organizowano wtedy wycieczki co 2 tygodnie w środy, od marca/kwietnia (zazwyczaj od Wielkanocy) do października. Poruszano się specjalnym pojazdem lub łodzią, przewodnikami byli zaś pracownicy związani z kanałami. W 1906 roku, po wybudowaniu paryskiego metra, trasa wiodąca przez kanały nieco się zmieniła. Uruchomiono wtedy trakcję elektryczną – kanały można było więc obserwować siedząc w wagoniku. Po II wojnie światowej wizyty w kanałach odbywały się we czwartki (2 razy w miesiącu w maju i czerwcu, 4 razy w miesiącu od lipca do października, dodatkowo także w każdą ostatnią sobotę miesiąca) i były płatne.

Muzeum Kanalizacji w Paryżu założono w 1975 roku, od tego momentu zwiedza się je pieszo. W 1989 miejsce odnowiono. Na kolejną renowację zdecydowano się w roku 2018. Odnowienie muzeum pochłonęło ponad 2 000 000 euro, ale nowy projekt sprawił, że dzisiaj muzeum jest dostępne także dla osób niepełnosprawnych. Ponowne otwarcie nastąpiła 23 października 2021 roku. Co roku muzeum odwiedza około 90 000 zwiedzających. Popularność miejsca z pewnością ma związek z licznymi legendami, opowieściami, ale także dziełami literackimi związanymi z kanałami. System kanałów nazywany czasami drugim miastem został doskonale opisany m.in. w Nędznikach Victora Hugo. Może warto więc zainteresować się tematem, który tak zaciekawił wielkiego pisarza i wybrać się na wycieczkę po paryskich podziemiach :).

Musée des Égouts de Paris

Muzeum Kanalizacji w Paryżu jest poświęcone paryskim kanałom, kanalizacji, sieci sanitarnej, a także pracy osób związanych z tym tematem zawodowo. Zwiedzając muzeum odkryjemy kto i kiedy zaplanował pierwszy kanał w Paryżu, dowiemy się więcej na temat Eugène’a Belgranda – inżyniera, któremu zawdzięczamy obecną sieć kanalizacyjną, a także poznamy powiązanie mostu Alma ze stopniem zagrożenia powodziowego. Wiele osób może zadawać sobie pytanie jaki jest cel tworzenia muzeum kanalizacji. Możemy wymienić co najmniej kilka: poznanie kanalizacji z punktu historycznego, edukację w zakresie gospodarki odpadami, ale także zainteresowanie turystów nietypowym tematem.

Musée des Égouts de Paris Muzeum Kanalizacji w Paryżu

Musée des Égouts de Paris – Muzeum Kanalizacji w Paryżu,
ignis/Wikimedia Commons

Ciekawostki dotyczące zwiedzania Muzeum Kanalizacji w Paryżu

W Musée des Égouts de Paris temperatura wynosi około 13 stopni Celsjusza, dlatego warto zabrać ze sobą coś cieplejszego do ubrania. Miejsce jest także słabo oświetlone, momentami podłoga może być mokra – polecamy buty na płaskiej podeszwie. W muzeum może panować nieprzyjemny zapach (w zależności od ilości ścieków, pogody i innych czynników. W muzeum nie można spożywać jedzenia i napojów. Po wizycie rekomenduje się umycie rąk. Jeśli zainteresuje Was temat kanalizacji i wodociągów warto odwiedzić także Cité de l’eau et de l’assainissement/ SIAAP oraz Pavillon de l’eau/Eau de Paris.

Godziny otwarcia:
-wtorek-niedziela 10:00-17:00
-ostatnie wejście o 16:00
-maksymalnie 200 zwiedzających
-zwiedzanie trwa od 45 minut do 1,5 godziny
-muzeum oferuje zwiedzanie z darmowym przewodnikiem

Ceny biletów:
-9 euro
-7 euro (seniorzy, duże rodziny)
-wejście za darmo (osoby poniżej 18 roku życia, osoby poniżej 26 roku życia z terenów Unii Europejskiej, osoby niepełnosprawne, mieszkańcy Rzymu)

Audioprzewodnik:
-dostępny na recepcji w języku angielskim i francuskim – ograniczona liczba audioprzewodników

Adres:
Pont de l’Alma
Face 93, Quai d’Orsay
Place de la Résistance
75007 Paris

Dojazd:
RER C Pont de l’Alma
Metro 9 stacja Alma-Marceau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

jak wygladaja święta bożego narodzenia we francjichampagne