Musée d’Ennery w Paryżu: sztuka azjatycka

Dzisiaj opisujemy kolejne ciekawe muzeum na mapie Paryża. Polecamy je wszystkim, którzy pasjonują się sztuką azjatycką. Dowiedzcie się więcej o Musée d’Ennery i sprawdźcie jak tam trafić.

Historia Musée d’Ennery

Muzeum mieści się w rezydencji w stylu Drugiego Cesarstwa. Monumentalny budynek z licznymi elementami ozdobnymi położony jest w 16. dzielnicy Paryża. Otwarcie Musée d’Ennery nastąpiło w 1908 roku. Kolekcja przedstawiona w Musée d’Ennery została zebrane w II połowie XIX wieku przez Clémence d’Ennery – żonę pisarza Adoplhe’a d’Ennery. Część rzeczy była importowana z Wietnamu, część zakupiona w sklepach z antykami czy podczas wystaw światowych i innych wydarzeń artystycznych. Małżeństwo przekazało swoje zbiory miastu Paryż. W budynku oprócz muzeum sztuki azjatyckiej w latach 1953-1996 na parterze mieściło się Musée arménien de France (Muzeum armeńskie we Francji). Od 1996 aż do 2012 roku trwał generalny remont muzeum. Obecnie Musée d’Ennery jest zależne od Musée Guimet – oba muzea mają imponującą kolekcję dzieł sztuki azjatyckiej.

Musée d'Ennery w paryżu

Musée d’Ennery w Paryżu, Museolepse/Wikimedia Commons

Zbiory

Kolekcja Musée d’Ennery poświęcona sztuce azjatyckiej liczy 7000 przedmiotów. Są to głównie eksponaty pochodzenia japońskiego i chińskiego. W zbiorach znajdują się szkice, obrazy, rzeźby, maski, lalki, figurki, ceramika, meble oraz przedmioty codziennego użytku. Unikatowym elementem kolekcji jest rzadki zestaw skrzyń i szafek w stylu Namban datowanych na lata 1580-1590. Warto zobaczyć także porcelany z emaliowaną dekoracją w stylu kakiemon. Na uwagę zasługują również maski zwierząt i chimer czy XVIII-wieczna ceramika z Kioto.

Godziny otwarcia:

-należy zarezerwować wizytę na dowolną sobotę
-każda wizyta trwa około godziny i jest połączona z oprowadzeniem przez przewodnika,

Ceny biletów:

Musée d’Ennery jest darmowe

Adres:

Musée d’Ennery, 59 avenue Foch, 75116 Paryż

Dojazd:

Do muzeum można dojść w ciągu 6 minut z pobliskich stacji metra i RER:
metro 2 stacja Porte Dauphine
metro 2 stacja Victor Hugo
RER C stacja Avenue Foch

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée de Montmartre paryżFestiwal d'Automne