Fontanna Medyceuszy w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Dzisiaj w naszym cyklu o fontannach omawiamy dla Was kolejny piękny obiekt tego typu. Tym razem wybieramy się do Ogrodu Luksemburskiego, a naszym celem jest Fontanna Medyceuszy. Odkryjcie jej historię!

Ogród Luksemburski

Zarówno o Ogrodzie jak i Pałacu Luksemburskim pisałyśmy na naszym blogu już nie raz. Obu miejscom poświęciłyśmy także osobny wpis. Założony 205 lat temu ogród do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością i z chęcią przychodzą tam nie tylko Paryżanie, ale także turyści. Charakterystyczne miejsce w 6. dzielnicy Paryża oprócz przepięknych gatunków drzew, kwiatów i roślin zachwyca także licznymi rzeźbami i fontannami. Dzisiaj chcemy skupić się na przepięknej fontannie, którą znajdziecie w parku przy pałacu – Fontaine Médicis, czyli Fontannie Medyceuszy. Skąd taka nazwa? Podobnie jak Ogród Luksemburski, fontanna Medyceuszy została wykonana na życzenie Marii Medycejskiej. Maria Medycejska była królową Francji, żoną Henryka IV, pochodziła z rodu włoskich Medyceuszy. Ogród Luksemburski, rosnące tam roślinny, rzeźby i fontanny miało przypominać królowej rodzinną Florencję, a konkretnie ogrody Boboli.

Fontanna Medyceuszy

W 1630 roku przedsięwzięcia podjął się inżynier Thomas Francine. Architektami fontanny byli Jean-François-Thérèse Chalgrin, Alphonse de Gisors oraz Auguste Ottin. Początkowo fontanna nazywana była Grotą Luksemburgu, obiekt uległ wielu modyfikacjom, a w czasie reformy Haussmanna przeniesiony w inne miejsce parku. Fontanna Medyceuszy przedstawia scenę opisaną w mitologii greckiej. Główną postacią jest cyklop Polifem, syn Posejdona, zakochany w morskiej boginii Galatei. Fontanna ukazuje Polifema obserwującego Galateię w ramionach innego mężczyzny, śmiertelnika Acisa. Z mitologii wiemy, że chwilę potem zazdrosny Polifem rzucił w parę olbrzymią skałą – Galateia zdołała uciec, a Acis zginął. Prostokątna Fontanna Medyceuszy oprócz tej sceny ozdobiona jest po bokach wielkimi wazonami. Warto zwrócić uwagę na to, że kształt stawu sprawia wrażenie, że woda jest pochylona. Piękna fontanna w otoczeniu zieleni jest jedną z najbardziej znanych budowli tego typu w Paryżu.

Adres:

Jardin du Luxembourg

75006 Paryż

Dojazd:
metro RER B stacja Luxembourg

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Fontaine Saint-Michel w Paryżuéglise Notre-Dame-de-Compassion w paryżu