Fontaine Saint-Michel w Paryżu

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejną fontannę w stolicy Francji, tym razem czas na fontaine Saint-Michel w Paryżu. Poznajcie jej historię!

Fontaine Saint-Michel w Paryżu

Fontanna świętego Michała znajduje się na placu Saint-Michel, tuż obok skrzyżowania bulwaru Saint-Michel z ulicą Danton, w 6. dzielnicy Paryża. Fontaine Saint-Michel w Paryżu powstała w czasie reformy Haussmanna, a dokładnie w latach 1858-1860. Budowla miała wzbogacić miejski krajobraz. Początkowo na tym miejscu planowano wznieść wielki posąg Napoleona. W końcu jednak zdecydowano się na obecny wygląd fontanny. Fontanna od wielu lat jest miejscem spotkań (szczególnie studenckich), w letnie upały służy czasami jako improwizowany basen kąpielowy. Wokół placu, w pobliskich uliczkach jest pełno małych restauracji, bistro i kawiarni. Od roku 1926 fontanna jest wpisana na listę zabytków.

Wygląd

Fontaine Saint-Michel w Paryżu wygląda naprawdę pięknie. Uskrzydlona postać archanioła Michała pokonuje postać Diabła – dobro wygrywa ze złem. Fontannę ozdabiają także chimery. Fontanna została zaprojektowana przez Gabriela Daviouda, który stworzył między innymi Fontaine de la Victoire. W projekcie pomagali także Flament, Simonet i Halo. Eklektyczna fontanna świętego Michała ma 26 metrów wysokości i 15 metrów szerokości. Możemy odnaleźć tam takie elementy jak łuk triumfalny, fronton, korynckie kolumny oraz cztery posągi przedstawiające cnoty kardynalne (Roztropność, Umiarkowanie, Sprawiedliwość, Siła). Wygląd budowli nawiązuje do fontanny Medyceuszy znajdującej się w Ogrodach Luksemburskich. Do zbudowania fontanny użyto czerwonego marmuru z Langwedocji, zielonego marmuru, niebieskiego kamienia z Soignies i żółtego wapienia z Saint-Yllie. W czasie inauguracji w 1860 roku fontannę bardzo krytykowano za niespójność projektu i wygląd rzeźb, a także za umieszczenie na ścianie, a nie w centrum placu. Dzisiaj uznaje się ją za jedną z najwspanialszych budowli tego typu w stolicy Francji.

Adres:
Place Saint-André des Arts
75006 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Michel
RER B lub C stacja Saint-Michel Notre Dame

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Jean-Baptiste de Belleville w 19. dzielnicy ParyżaFontaine Médicis/Fontanna Medyceuszy