Luxembourg – 6. dzielnica stolicy Francji

W naszym cyklu o paryskich dzielnicach przyszedł czas na Luxembourg. Dzisiaj opisujemy dla Was najciekawsze miejsca w tej części stolicy Francji.

Słynne miejsca w dzielnicy Luxembourg

Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście XVII-wieczny Pałac Luksemburski – siedziba francuskiego senatu. Warto przejść się także przepięknym ogrodem wokół budynku, znajdziemy tam rzeźby przedstawiające Fryderyka Chopina oraz Eugène’a Delacroix, a także mała statuę wolności. Atrakcją jest także Fontanna Medyceuszy. W dzielnicy swoją siedzibę ma także Institut de France oraz Teatr Odéon.

Przybytki sakralne

Wartym zobaczenia miejscem jest z pewnością opactwo Saint-Germain-des-Prés. Średniowieczny budynek zaskakuje swoją ascetyczną formą, ale także polskim akcentem. Niewiele osób wie, że w kościele znajduje się serce polskiego króla – Jana II Kazimierza Wazy. Kolejnym ciekawym miejscem jest kościół św. Sulpicjusza (Église Saint-Sulpice), drugi z największych w Paryżu. Budowany ponad 140 lat przybytek sakralny jest niezwykły pod względem architektonicznym, ale także symbolicznym. Ochrzczono tu markiza de Sade i Charlesa Baudelaire’a, udzielono ślubu Victorowi Hugo. Kościół był wielokrotnie opisywany w literaturze, między innymi w Buncie Aniołów Anatole’a France’a, Kodzie Leonarda da Vinci Dana Browna czy Spóźnionych kochankach Williama Whartona. Trzecim ciekawym kościołem jest Notre-Dame-des-Champs z przepiękną, neoromańską rozetą, licznymi płaskorzeźbami na fasadzie oraz cyklem fresków wewnątrz. W dzielnicy Luxembourg znajduje się także kościół Saint-Joseph-des-Carmes.

Luxembourg Paryż

Mbzt/Wikimedia Commons

Inne ciekawostki

W skład 6. okręgu Paryża wchodzi między innymi historyczna dzielnica Saint-Germain-des-Prés (główną ulicą jest stworzony po wielkiej przebudowie Paryża bulwar Saint-Germain-des-Prés). Możemy zajść do słynnych kawiarni takich jak Café de Flore, Procope czy Les Deux Magots. Znanym miejscem jest także Pont des Arts, na którym zakochani wieszają kłódki. Na terenie Luxembourg znajduje się również muzeum anatomii patologicznej – Musée Dupuytren, Muzeum Monet i Muzeum Eugène Delacroix. Jest tu także restauracja Hélène Darroze nagrodzona dwoma gwiazdkami Michelin.

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Michel
metro 4 lub 10 stacja Odéon
metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés
metro 4 stacja Saint-Sulpice
metro 4 stacja Saint-Placide
metro 4, 6, 12, 13 stacja Montparnasse-Bienvenüe
metro 4 stacja Vavin
metro 10 lub 13 stacja Duroc
metro 10 stacja Vaneau
metro 10 lub 12 stacja Sèvres-Babylone
metro 10 stacja Mabillon
metro 12 stacja Notre-Dame-des-Champs
metro 12 stacja Rennes

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Oranżeria Paryżzabytki paryż