Grand Palais – ogromna hala wystawowa w centrum Paryża

Grand Palais jest jedną z niewielu budowli, które pozostały w Paryżu po organizowanych tu wystawach światowych. Ponad 100-letni budynek zaskakuje nie tylko swoim wyglądem zewnętrznym, ale także wnętrzem.

Grand Palais – ogólne informacje

W zbudowanej na wystawę światową w 1900 roku hali wystawowej Grand Palais organizowane są różne wydarzenia kulturalne, głównie wystawy. Mieszczą się tu także muzea i tak zwane salony Przepiękny budynek w stylu secesyjnym ma przeszklony dach oraz liczne rzeźby. Powierzchnia Grand Palais wynosi aż 77 000 m2. Ciekawostką jest fakt, że znajduje się tu odrębny posterunek policji, pracujące tam osoby ma ją za zadanie jak najlepsze dbanie o eksponaty wystaw. W budynku znajdują się także restauracje, kawiarnie oraz kino.

Zabytki Paryż Grand Palais

Robert Will/Wikimedia Commons

Najważniejsze muzea i wystawy

W Grand Palais znajduje się muzeum/centrum nauki, ta część budynku nazywana jest Pałacem Odkryć (fr. Palais de la Découverte). Znajduje się tu między innymi okrągły „pokój Pi” na którego ścianach wypisano 707 cyfr liczby Pi po przecinku, z taką dokładnością wartość wyliczył w 1853 roku angielski matematyk Wiliam Shanks. Ma tu także miejsce słynny Salon Jesienny (fr. Salon d’Automne), czyli wystawa organizowana corocznie od ponad 110 lat. Ekspozycje organizuje tu także Narodowe stowarzyszenie sztuk pięknych (fr. Société nationale des beaux-arts, skrót SNBA). W 1964 wyodrębniono część budynku na Narodową galerię Grand Palais, są tam organizowane duże wystawy czasowe poświęcone najsłynniejszym twórców.

Godziny otwarcia i ceny biletów:
-godziny otwarcia oraz ceny biletu są różne ze względu na rodzaj wystawy
-na teren budynku nie można wnosić toreb/walizek większych niż format A3

Adres:
3 avenue du Général Eisenhower
75008 Paryż

Dojazd:
metro 1 lub 13 stacja Champs-Élysées – Clemenceau
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosevelt

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

muzeum Jacquemart-AndréMuzeum Victora Hugo