Niewielkie muzeum Jacquemart-André w samym centrum Paryża

Muzeum Jacquemart-André stworzyło małżeństwo, które uwielbiało podróżować, ale przede wszystkim ceniło sztukę. Ich prywatne zbiory można oglądać zaledwie kilka minut od Champs-Élysées.

Kim byli założyciele?

Édouard André był politykiem, po śmierci swojego ojca odziedziczył dużą fortunę i postanowił inwestować w sztukę. W roku 1881 wziął ślub z Nélie Jacquemart – znaną malarką, która była zafascynowana włoską kulturą. Od tego czasu małżeństwo co roku podróżowało do Włoch przywożąc ze sobą najróżniejsze dzieła artystyczne. Początkowo para chciała utworzyć Muzeum Włoskie. Po śmierci męża Nélie Jacquemart nie przestała podróżować, co sprawiło, że znacznie poszerzyła kolekcję dzieł. Malarka przekazała zbiory Akademii Francuskiej, muzeum Jacquemart-André zostało otwarte 1913 roku.

Zbiory Muzeum Jacquemart-André

Całość zbiorów muzeum Jacquemart-André  podzielono na pięć sekcji, każdej z nich jest poświęcona odrębna sala. Trzy z nich noszą nazwę apartamentów. Apartamenty stanowe są najbardziej reprezentatywną częścią muzeum, jego wnętrze zostało zaprojektowane przez Édouarda André oraz ozdobione obrazami z XVIII wieku. W apartamentach prywatnych znajdziemy kolekcję malarstwa, a w nieoficjalnych zbiór rzeźb. W części poświęconej sztuce włoskiej są głównie rzeźby z przełomu XV/XVI wieku. W tej części muzeum wyodrębniono także galerię florencką, w której znajduje się malarstwo religijne. Możemy podziwiać tam prace takich artystów Sandro Botticelli czy Pietro Perugino. Warto wspomnieć także o przepięknym ogrodzie zimowym zaprojektowanym przez Charlesa Garniera oraz Henriego Parenta.

Muzeum Jacquemart-André

Ellengauthier/Wikimedia Commons

Godziny otwarcia:
10:00-18:00 cały tydzień
-kasa jest zamykana o 17:30
-w poniedziałki w ramach nocnego zwiedzania muzeum jest otwarte do 20:30

Ceny biletów:
-bilet normalny kosztuje 13,5 euro, ulgowy 10,5 euro
-można kupić także bilet rodzinny dla dwójki dorosłych i dwójki dzieci w wieku 7-17, wtedy jedno z dzieci wchodzi za darmo
-za darmo wchodzą dzieci poniżej 7 roku życia oraz osoby niepełnosprawne

Audioprzewodnik:
-na wystawę stałą za darmo, na czasową płatny 3 euro

Adres:
158 boulevard Haussmann
75008 Paryż

Dojazd:
metro 9 Saint-Philippe du Roule
metro 9 lub 13 stacja Miromesnil

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum Jean-Jacques HennerZabytki Paryż Grand Palais