Institut Giacometti w Paryżu

Dzisiaj prezentujemy Wam kolejne wspaniałe miejsce na mapie Montparnasse. Tym razem opowiadamy o Institut Giacometti – muzeum, które powstało w Paryżu zaledwie rok temu.

Alberto Giacometti

Alberto Giacometti urodził się 10 października 1901 roku w Borgonovo (Szwajcaria) w rodzinie pochodzącej z Włoch. Był najstarszym dzieckiem, miał trójkę rodzeństwa. Ojciec Alberta Giacomettiego był malarzem i od najmłodszych lat wspierał syna na artystycznej drodze. Giacometti studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Genewie. W roku 1922 młody malarz wyjechał do Paryża. Swój warsztat doskonalił pod okiem Antoine’a Bourdelle’a.

Początkowo Alberto Giacometti był zafascynowany sztukę egipską, sumeryjską oraz statuami z Wyspy Wielkanocnej. Motywem jego twórczości często były czaszki, głowy, portrety oraz autoportrety. Jego artystycznym celem było osiągnięcie jak najbardziej zbliżonego zobrazowania przedmiotów, osób i pejzaży. Rzeźby wykonywał z tynku, a następnie malował lub odlewał z brązu.

Od 1926 roku Alberto Giacometti tworzył w niewielkim atelier w 14. dzielnicy, niewygodne miejsce niewielkich rozmiarów nazywane było jaskinią. W 1927 artysta po raz pierwszy wystawia swoje pracy w Salon des Tuileries. Niewiele później jego prace zaczęto wystawiać w galeriach. Artysta dołączył w roku 1931 do grupy surrealistów, cztery lata później zostaje z niej jednak wykluczony. Lata 1941-1945 Giacometti spędził w Genewie. Malował, rzeźbił niewielkie dzieła (które później zmieściły się wszystkie w walizce). W kolejnych latach artysta wystawiał swoje prace w różnych galeriach na świecie, między innymi w Nowym Jorku. W roku 1962 zdobył Grand Prix Rzeźby Biennale w Wenecji. W roku 1964 otrzymał Nagrodę Guggenheima, w 1965 roku Międzynarodową Nagrodę za sztukę przyznaną przez Francję. Alberto Giacometti zmarł 11 stycznia 1966 roku, w szwajcarskim mieście Chur.

Instytut Giacometti (fr. Institut Giacometti)

Po śmierci artysty jego żona Annette założyła fundację Giacometti, w ramach której od 2018 roku funkcjonuje Instytut Giacometti w Paryżu. Poświęcony Albertowi Giacometti Instytut pełni rolę muzeum prac artysty. Na 350m2 prezentowane są dzieła artysty. W ciągu roku powstają 3-4 wystawy, które ukazują twórczość Giacomettiego w nowym świetle. W kompleksie znajduje się także biblioteka z archiwum oraz Gabinet Grafiki (fr. Cabinet d’Arts Graphiques). W ramach École des Modernités organizowane są konferencje, seminaria, warsztaty, zajęcia i wiele innych ciekawych aktywności. Dzieła artysty są znane i cenione na całym świecie, niejednokrotnie były sprzedawane za miliony dolarów. Rzeźba L’Homme au doigt została sprzedana w 2015 roku za 126 milionów (!) dolarów.

Godziny otwarcia:

-10:00-18:00 wtorek-niedziela
-w poniedziałek nieczynne
-Instytut jest zamknięty 1 maja

Ceny biletów:

-bilety najlepiej kupić przez Internet, na miejscu dostępna jest jedynie płatność kartą bankową
-bilet normalny 8,5 euro
-bilet ulgowy (studenci i dzieci w wieku 12-18 lat) 5 euro
-bilet ulgowy (dzieci poniżej 12 lat, osoby niepełnosprawne) 3 euro
-bilet rodzinny – dorośli po 10 euro za osobę, dzieci po 6 euro za osobę
-możliwość zwiedzania z przewodnikiem

Adres:

5 Rue Victor Schoelcher,
75014 Paryż

Dojazd:

Instytut Giacometti znajduje się w połowie drogi między następującymi stacjami metra:
metro 4 lub 6 stacja Raspail
metro 4, 6 lub RER B stacja Denfert-Rochereau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Restauracja Café du Dôme w Paryżutop 5 miejsc na montparnasse