Restauracja Café du Dôme w Paryżu

Dzisiaj opisujemy znajdującą się na Montparnasse restaurację Café du Dôme. Sprawdźcie jaką historię ma to miejsce, kto był tam stałym bywalcem i jak tam trafić.

Café du Dôme w Paryżu

Kawiarnie, bistra i restauracje w Paryżu mają niebywały, niepowtarzalny klimat. Niektóre lokale mają jednak niezwykłą renomę, ale także historię. Café du Dôme, czyli tłumacząc dosłownie nazwę kawiarnia pod kopułą, powstała w roku 1898 z inicjatywy Auvergnata Paula Chambona. Lokal szybko stał się miejscem spotkań bohemy artystycznej. Na przełomie XIX i XX wieku można było spotkać tam wielu artystów: malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, mecenasów i koneserów sztuki oraz marszandów. Café du Dôme była popularnym miejscem spotkań Anglików, Amerykanów oraz Rosjan mieszkających w Paryżu. Restaurację regularnie odwiedzali tacy malarze jak Max Ernst, Paul Gaugin, Tsuguharu Fujita, Chaïm Soutine, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso, Amadeo Modigliani czy Tomasz Makowski, pisarze i literaci, między innymi Ernest Hemingway, Ezra Pound, Sinclair Lewis. Miejsce odwiedzał także Włodzimierz Lenin. W języku francuskich istnieje określenie Dômiers, które odnosi się do osób obracających się w międzynarodowym środowisku grupy artystów spotykającej się w Café du Dôme.

Restauracja Café du Dôme w Paryżu

Restauracja Café du Dôme w Paryżu w latach 1900-1930, źródło: Unknown (Scan : Tylwyth Eldar)/Wikimedia Commons

Położenie i wygląd

Café du Dôme mieści się na terenie Montparnasse – historycznej dzielnicy Paryża związanej z ludźmi sztuki. Budynek w barokowym stylu znajduje się na Bulwarze Montparnasse. W 1898 roku była to pierwsza kawiarnio-restauracja (fr. brasserie) w tej dzielnicy. Kiedyś w Café du Dôme można było tanio zjeść – dzięki czemu miejsce to cieszyło się taką popularnością wśród ludzi związanych ze sztuką, którzy dopiero zaczynali swoją karierę, a chcieli obracać się w dobrym towarzystwie. Z drugiej strony marszandzi czy koneserzy sztuki, którzy próbowali zawrzeć w tym miejscu transakcje mogli liczyć na dania z wyższej półki jak na przykład ostrygi. Obecnie Café du Dôme jest ekskluzywną restauracją rybną, obecnie szefem kuchni jest Yoshihiko Miura. Miejsce jest atrakcją turystyczną. Wiele osób chce chociaż na chwilę znaleźć się w miejscu, gdzie chętnie przychodziło tak wielu artystów.

Odniesienia w sztuce

Restauracja Café du Dôme w Paryżu została kilkukrotnie zobrazowana w dziełach literackich takich twórców jak Simone de Beauvoir, Ernesta Hemingwaya, Henry’ego Millera, Jean-Paula Sartre’a. W swojej piosence Paris o lokalu wspominała także Édith Piaf.

Godziny otwarcia:

12:00-15:00 i 19:00-23:00 poniedziałek-niedziela

Adres:

108 Boulevard du Montparnasse,
75014 Paryż

Dojazd:

metro 4 stacja Vavin

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 parków w paryżuinstitut giacometti w paryżu