Wycieczka do Paryża

Samochodem

Polskę od Paryża dzieli plus minus 1500 km. W zależności od miasta, z którego startujemy, cały ten dystans pokonujemy w całości lub niemal w całości autostradami. Oznacza to szybką jazdę, ale też opłaty za winiety. W zależności od wybranej trasy przejeżdżamy przez Niemcy (gdzie autostrady są jeszcze bezpłatne), Czechy (winieta tygodniowa kosztuje 310 CZK, miesięczna 440 CZK), Austrię (10-dniowa 5€, dwutygodniowa 12,70€) oraz Szwajcarię (roczna 40 CHF/€). We Włoszech i Francji musimy liczyć się z opłatami za poszczególne odcinki i tunele, których ceny różnią się w zależności od kategorii pojazdu. Podobnie jest we Włoszech, gdzie dodatkową metodą płatności są karty magnetyczne VIACARD. Do obliczenia kosztów podróży samochodem niezbędna jest świadomość cen paliwa w krajach, znajdujących się na naszej trasie. Aktualne ceny znajdziecie tutaj.

JAK DOJECHAĆ?

.full-width-58a17b2053d6f { min-height:100px; padding:10px 0 10px; margin-bottom:10px; } #background-layer–58a17b2053d6f { background-position:left top; background-repeat:repeat; ; }

Samolotem

Planując bezpośrednią wycieczkę do Paryża z Warszawy możemy dolecieć liniami Air France i LOT na lotnisko Charles de Gaulle. Lotnisko usytuowane jest 30 km od stolicy Francji w Roissy-en-France, ale podróż z niego jest bardzo łatwa i szybka. Znajduje się na nim stacja, którą obsługuje kolejka podmiejska RER linia B. Cennik biletów znajduje się tutaj. Tańsi przewoźnicy lądują na lotnisku Beauvais. Co prawda jest ono oddalone od Paryża ponad 100 km i tak naprawdę nie znajduje się w Beauvais tylko w Tillé. Na terenie lotniska znajdziemy jednak autokary, które zawiozą nas do samego centrum Paryża na Porte-Maillot za 17 euro.
Zagraniczna wycieczka do Paryża samolotem jest chyba najprzyjemniejszą, a z pewnością najszybszą formą dostania się do stolicy Francji. Bilety warto kupować z dużym wyprzedzeniem, wtedy możemy liczyć na atrakcyjne zniżki. Ceny biletów na wycieczkę samolotem potrafią zmniejszyć się nawet o 70%. Dobrze zapoznać się także z ofertą konkretnych przewoźników, na przykład LOT przeprowadza akcję „Szalone środy z LOT-em”, wiele biletów jest wtedy tańszych. Czasami korzystniejsza cenowo okazuje się także wycieczka z przesiadkami.

Bezpośrednio do Paryża dolecimy następującymi liniami lotniczymi:

Airfrance – z Warszawy (Lotnisko Chopina), Gdańska, Krakowa
LOT – z Warszawy (Lotnisko Chopina)
Ryanair – z Warszawy Modlin, Krakowa, Wrocławia
Wizzair – z Warszawy (Lotnisko Chopina), Gdańska, Katowic, Poznania
EasyJet – z Krakowa

UWAGA! Kupując bilet zawsze korzystaj z oficjalnych stron linii lotniczych. Dokładnie zapoznaj się z ofertą, sprawdź typ oraz rozmiar bagażu, który masz w cenie (tylko bagaż podręczny, bagaż rejestrowany lub więcej sztuk bagażu). Jadąc na wycieczkę, pamiętaj o restrykcjach, dotyczących przewożenia niektórych produktów samolotem. W bagażu podręcznym płyny mogą znaleźć się jedynie w opakowaniach nieprzekraczających 100ml. Na pokład samolotu nie należy wnosić żadnych ostrych narzędzi (zalicza się do nich także nożyczki, igły czy pilniki do paznokci). Wszystkie urządzenia elektroniczne należy okazać podczas kontroli bezpieczeństwa, a w trakcie lotu stosować się do zaleceń załogi (nie uruchomiać sprzętu, wyłączyć go lub włączyć tryb samolotowy).

 

Autokarem

Decydując się na podróż do Paryża autokarem, musimy liczyć się z faktem, że prawie całą dobę spędzimy w jednej pozycji. Plusem jest to, że (jeżeli tylko potrafimy) możemy przespać całą podróż, nie przejmować się niczym i bez większych komplikacji dotrzeć do samego centrum Paryża. Wydawałoby się, że ta forma transportu będzie najtańsza. W rzeczywistości podróż jednej osoby w dwie strony autokarem międzynarodowego przewoźnika (najbardziej popularny jest Sindbad, ale są też takie firmy jak Nord, Eurobus, Eurolines, Ecolines czy Madeltrans) to koszt w okolicach 500 zł. Przy rosnącej liczbie połączeń lotniczych, a co za tym idzie, konkurencyjności cen przelotów, nie jest to ani najwygodniejsza, ani najszybsza, ani jak widać najtańsza forma podróży. O wiele bardziej korzystne cenowo są przejazdy w ramach pakietu wycieczkowego u touroperatorów, którzy wykupując większą ilość miejsc lub po prostu posiadając własną flotę mogą zaoferować mniejszy koszt przejazdu na uczestnika. Żeby nie wyjść na całkowitą przeciwniczkę tego rozwiązania, polecam zapoznać się z tzw. formułą open, czyli zakupu biletu w obie strony (takie są tańsze niż te zakupione w dwie strony osobno) bez określonej daty powrotu, czego nie oferują wszystkie linie lotnicze, a już na pewno nie te tanie. Oczywiście jak już zdecydujemy się na takie rozwiązanie, nie liczmy na to, że miejsce będzie czekało na nas w każdym połączeniu – należy je zarezerwować z min. 24 godzinnym (w zależności od przewoźnika) wyprzedzeniem. Kupić bilety relacji polskie miasta – Paryż możecie tutaj.

Start typing and press Enter to search