Jardin des serres d’Auteil: ogród z niezwykłymi szklarniami

Na skraju Paryża znajduje się niesamowite miejsce, w które chciałybyśmy Was zabrać. Zobaczcie jak wyglądają Jardin des serres d’Auteil, co jest tam zachwycającego i sprawdźcie wskazówki dotyczące dojazdu do tego miejsca.

Jardin des Serres d’Auteil

Na obrzeżach Lasku Bulońskiego, w 16. dzielnicy Paryża znajduje się przepiękny ogród botaniczny z dużym kompleksem szklarni – Jardin des serres d’Auteil. Ogród ten został założony 1 1761 roku przez króla Ludwika XV. Przepiękne tereny wzbogacono szklarniami w latach 1895-1898, kompozycje kwiatowe i roślinne projektował tam botanik Jean-Camille Formige. W kolejnych latach zmieniano ogrody i zbudowano jeszcze kilka szklarni. W 1998 roku Jardin des serres d’Auteil został wpisany na listę ogrodów botanicznych Paryża. Dzięki szklarniom na terenie ogrodu uprawia się sto tysięcy roślin rocznie. Na terenie ogrodu o powierzchni ponad 7 hektarów organizowane są wystawy botaniczne. W 1968 roku budowa węzła komunikacyjnego w tym miejscu sprawiła, że ogród botaniczny trzeba było zmniejszyć. Od 2011 roku trwał spór o wykorzystanie przestrzeni ogrodu na rozbudowę kortów Rolanda Garrosa. W 2016 roku zniszczono część szklarni uznanych za pozbawione wartości architektonicznej i rozbudowano w tym miejscu korty tenisowe.

Szklarnie w Paryżu

Ogród botaniczny Jardin des serres d’Auteil ma pięć głównych szklarni: duża szklarnia, palmiarnia, szklarnia wschodnia, szklarnia zachodnia, szklarnia z azaliami. Szklarnie zdobią żeliwne ramy pomalowane na niebieskozielony odcień. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję dużej szklarni, która jest podzielona na trzy różne przestrzenie klimatyczne: tropikalną, oranżerię oraz gaj palmowy. W Jardin des serres d’Auteil znajduje się pokaźna ilość roślin egzotycznych z rodzin beganiowatych, bromeliowatych, imbirowatych czy obrazkowatych.

Jardin des serres d'Auteil paryż

Jardin des serres d’Auteil, źródło: Félix Potuit/Wikimedia Commons i Jules Marchioni/Unsplash.com

Niezwykłe rośliny

W szklarniach można odkryć niemal 5000 odmian roślin. Do najbardziej znanych roślin na terenie tego ogrodu należą Gingko biloba, gatunek drzewa z rodziny orzechowatych Pterocarya stenoptera czy Magnolia wielokwiatowa. Na terenie ogrodu możemy podziwiać różnie zaplanowane kompozycje ogrodowe wpisujące się w ogród francuski, ogród japoński, ogród śródziemnomorski, ale także przedstawiający najnowsze podejście do botaniki i architektury krajobrazu. W nie brakuje także pięknych elementów związanych ze sztuką. Warto zwrócić uwagę na fontannę Fontaine de la Bacchanale, którą wykonał Jules Dalou czy maszkarony autorstwa Auguste’a Rodina.

Warto wiedzieć:

-darmowe wejście dla wszystkich
-możliwość wizyt z przewodnikiem

Adres:

3 Avenue de la Porte d’Auteuil, 75016 Paryż

Dojazd:

metro 10 stacja Porte d’Auteil

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée de quai Branlytop 5 kawiarni w paryżu, kawa w paryżu