Top 5 kawiarni w Paryżu

Kultura picia kawy we Francji jest naprawdę niespotykana. W Paryżu i każdym francuskim mieście znajduje się mnóstwo urokliwych kawiarenek, które przyciągają swoim niezwykłym urokiem i atmosferą. Powolnie rozpoczynany dzień, przerwa na lunch czy popołudniowy odpoczynek przy francuskiej kawie polecamy każdemu turyście zwiedzającego Paryż. Dzisiaj wybrałyśmy top 5 kawiarni w Paryżu – podczas pobytu w stolicy Francji radzimy zajrzeć przynajmniej do jednej z nich.

Kawa w Paryżu

Jak piją kawę Francuzi? Kawę spożywa się we Francji w dużych ilościach, o każdej porze dnia. Rano, do śniadania Francuzi piją najczęściej kawę z mlekiem, która jest podawana w dużym kubku, a nie w filiżance. To właśnie w kawie Francuzi chętnie maczają bagietki, tosty czy wyroby piekarskie takie jak brioche czy croissant. Paryżanie i mieszkańcy innych francuskich miast z chęcią spotykają się na śniadania (ale także w porze lunchu czy po pracy) w licznych kawiarniach, gdzie rozkoszują się smakiem kawy i piją ją powoli. W południe Francuzi z chęcią sięgają po czarną kawę lub espresso. Kawę pije się także w godzinach wieczornych, podana na kolacji czy przyjęciu jest znakiem dla gości, że impreza dobiega końca.

Café de Flore

Z pewnością jedną z kultowych kawiarni w Paryżu jest Café de Flore. Znajdująca się w 6. dzielnicy Paryża kawiarnia mieści się przy bulwarze Saint-Germain. Miejsce to powstało w 1885 roku, a swoją nazwę zawdzięcza znajdującej się po drugiej stronie ulicy rzeźbie Flory – boginni kwiatów. Kawiarnia mieszcząca się w historycznej dzielnicy Paryża przyciągała wyjątkowe osoby i szybko stała się miejscem spotkań intelektualistów, pisarzy, poetów oraz innych artystów. Stałymi bywalcami w Café de Flore byli Guillaume Apollinaire, André Breton, Louis Aragon, Georges Bataille, Robert Desnos, Léon-Paul Fargue, Raymond Queneau, Michel Leiris, André Derain, Alberto Giacometti, Ossip Zadkine, Pablo Picasso, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir czy Emil Cioran. To właśnie podczas spotkań w Café de Flore wymyślono nazwy określające nowe tendencje w sztuce takie jak surrealizm czy dadaizm. Café de Flore do dzisiaj zachwyca panującą tam atmosferę i przyciąga nie tylko artystów, ale także turystów.

Adres:

172, boulevard Saint-Germain, 72006 Paryż

Dojazd:

metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés

Top 5 kawiarni w Paryżu: Les Deux Magots

Kolejna z opisywanych przez nas kawiarni – Les Deux Magots – znajduje się tuż obok Café de Flore. Les Deux Magots oznacza dokładnie dwóch akwizytorów – nazwa nawiązuje do statuetek na ozdbiających jeden z filarów tego budynku. Kawiarnia została otwarta w 1885 roku, zawsze pozostawała nieco w cieniu popularnej Café de Flore, ale i tutaj z chęcią zaglądali artyści. Częstymi gośćmi w tej kawiarni byli Paul Verlaine, Arthur Rimbaud, Stéphane Mallarmé, Raymond Queneau, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Ernest Hemingway, Albert Camus, Pablo Picasso czy Bob Welch. Miejsce to można było zobaczyć m.in. w znanym francuskim filmie Nietykalni. Do Les Deux Magots z pewnością warto zajść na aromatyczną kawę i po to, aby podziwiać znajdujący się tuż obok opactwo Saint-Germain-des-Prés.

Adres:

6 Place Saint-Germain des Prés, 75006 Paryż

Dojazd:

metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés

Top 5 kawiarni w Paryżu

Top 5 kawiarni w Paryżu: Les Deux Magots

Café du Dôme

Na liście top 5 kawiarni w Paryżu musiała się znaleźć Café du Dôme. Kawiarnia ta mieści się na Montparnasse – historycznej dzielnicy Paryża związanej z artystami. Café du Dôme powstała w 1898 roku i szybko stała się miejscem bohemy artystycznej. W tym miejscu spotykali się malarze, rzeźbiarze, pisarze, poeci, mecenasi, marszandzi i koneserzy sztuki. Co więcej, w Café du Dôme z chęcią spotykali się przyjeżdżający do Paryża Anglicy, Amerykanie i Rosjanie. W kawiarni tej z chęcią przesiadywali Max Ernst, Paul Gaugin, Tsuguharu Fujita, Chaïm Soutine, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso, Amadeo Modigliani, Tomasz Makowski, Ernest Hemingway, Ezra Pound, Sinclair Lewis. Café du Dôme było kiedyś znane z tego, że można było zjeść tam dosłownie za kilka franków. Obecnie jest to ekskluzywna i ceniona restauracja rybna, jedno z modniejszych miejsc na kulinarnej mapie Paryża.

Adres:

108 Boulevard du Montparnasse, 75014 Paryż

Dojazd:

metro 4 stacja Vavin

Café des 2 Moulins: świat Amelii

Na liście top 5 kawiarni w Paryżu nie mogło zabraknąć urokliwej kawiarenki na Montmartre – Café Les 2 Moulins. To właśnie w tym miejscu pracowała główna bohaterka filmu Amelia (fr. Les fabuleux destin de Amélie Poulain, reż. Jean-Pierre Jeunet). W tej kawiarni możemy poczuć się jak marzycielska Amelia i zanurzyć w klimacie artystycznego Montmartre. Kawiarnia wyróżnia się wydzieloną strefą, w której parzy się espresso. Nazwa miejsca Café Les 2 Moulins – Dwa Młyny odwołuje się do znajdujących się nieopodal znanych nie tylko na Montmartre, ale w całym Paryżu młynów: Moulin Rouge i Moulin de la Galette, kawiarnia znajduje się po drodze między tymi dwoma miejscami.

Adres:

15 rue Lepic, 75018 Paryż

Dojazd:

metro 2 stacja Blanche

Kawiarnia Shakespeare and Company

Jedną z najpopularniejszych obecnie kawiarni w Paryżu jest kawiarnia Shakespeare and Company mieszcząca się tuż obok słynnej księgarni-antykwariatu. Otwarcie kawiarni planowano od 1969 roku, jednak pomysł zrealizowano dopiero w roku 2015. Kawiarnia Shakespeare and Company jest niewielkim lokalem z miłym wystrojem. Miejsce ma w swoim menu wiele propozycji wegetariańskich, wegańskich oraz bezglutenowych. Bliskość znanej księgarni oraz katedry Notre-Dame (możemy na nią patrzeć popijając kawę), a także stosunkowo niskie jak na Paryż ceny sprawiają, że miejsce to cieszy się dużą popularnością.

Adres:

37 Rue de la Bûcherie, 75005 Paryż

Dojazd:

Kawiarnia Shakespeare and Company znajduje się w odległości 5 minut spacerem od poniższych stacji metra:
metro 4 stacja Cité
metro 4 lu RER B stacja Saint-Michel Notre-Dame
metro 10 stacja Cluny-La Sorbone

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Jardin des serres d'Auteil paryż ogródfrench open korty rolanda garrosa