Grudzień w Paryżu: top 5 aktywności

Zima w Paryżu jest przepiękna, chociaż rzadko kiedy bywa śnieżna. Jak spędzić grudzień w Paryżu? Podpowiadamy kilka sposobów i aktywności dostępnych w stolicy Francji tylko w ostatnim miesiącu roku.

Jarmarki bożonarodzeniowe (fr. Marché de Noël)

Jedną z najlepszych naszym zdaniem grudniowych atrakcji w Paryżu są jarmarki bożonarodzeniowe, czyli Marché de Noël. Można je znaleźć w każdej dzielnicy Paryża. Co można na nich znaleźć? Rękodzieło, propozycje świątecznych prezentów, ale także przysmaki z różnych zakątków Francji i świata. Na wielu stoiskach można kupić jedzenie czy picie. Wyprawę na jarmark można więc połączyć z obiadem czy spacerem z ciepłym grzanym winem w dłoni. Na niektórych jarmarkach organizowane są także konkursy czy atrakcje dla dzieci. Najpopularniejsze są jarmarki na Avenue des Champs-Élysées, boulevard Saint-Germain-des-Prés, place des Abbesses, przy Tuileries, katedrze Notre-Dame oraz w podparyskim La Défense.

grudzień w paryżu top 5

Grudzień w Paryżu: jarmarki bożonarodzeniowe (fr. Marché de Noël)

Zimowe iluminacje w Paryżu

Wybierając się do Paryża w grudniu warto zaplanować sobie wieczorny spacer, na którego trasie znajdą się oświetlone ulice i sklepy. Zimowe iluminacje, dekoracje, lampki i ekspozycje świetlne można podziwiać już od połowy listopada, a część z nich ozdabia miasto nawet do połowy stycznia. Warto przespacerować się avenue des Champs-Élysées, avenue Montaigne, rue du Faubourg Saint-Honoré, boulevard Haussmann czy wybrać się do Bercy Village, na Place Vendôme czy Place de l’Hôtel de Ville. Polecamy także nocny spacer w ramach paryskiego festiwalu świateł w Jardin des Plantes, podczas którego można podziwiać ekspozycje świetlne przedstawiające faunę i florę.

Diabelskie młyny na zewnątrz i w środku

Grudzień w Paryżu kojarzy się nam także z diabelskimi młynami. Są one dostępne w różnych miejscach, zarówno na zewnątrz jak i w środku. Na zewnątrz najbardziej znany jest diabelski młyn tuż przy wejściu do ogrodów Tuileries, na place de la Concorde. Wewnątrz budynku polecamy diabelski młyn w Grand Palais. Na przełomie 2023 i 2024 roku w muzeum przez 2 tygodnie będzie wesołe miasteczko z diabelskim młynem, karuzelami, samochodzikami, stanowiskami strzeleckimi czy pokazami akrobatycznymi.

Choinka w Galeries Lafayette 2019

Choinka w Galeries Lafayette 2019

Choinka i wystawy w Galeries Lafayette

Już od połowy listopada można oglądać świąteczne wystawy w domach i galeriach handlowych. Są naprawdę zaskakujące – daleko im jedynie od ukazania produktów, niejednokrotnie wystawy opowiadają niezwykłe historie, a ich wykonanie imponuje. Najbardziej popularnym domem handlowym w przedświątecznym czasie bez wątpienia jest Galeries Lafayette. Mieszcząca się na bulwarze Haussmanna galeria zachwyca nie tylko wystawami, ale także oryginalną choinką. Co roku pośrodku galerii, pod słynną La Coupole zamontowana zostaje choinka. Co roku ma ona inny motyw przewodni, ale zawsze wygląda niesamowicie. W poprzednich latach choinki miały mnóstwo ruchomych elementów, efekty świetlne, a któregoś roku samą choinkę zawieszono do góry nogami. W galerii jest także specjalny podest umożliwiający zrobienie sobie dobrego zdjęcia z choinką w tle. Galeries Lafayette warto odwiedzić także ze względu na niezwykły widok rozciągający się z jej dachu – wstęp jest bezpłatny. Widać stamtąd m.in. wzgórze Montmartre, wieżę Eiffla oraz Operę Garnier. Na tarasie widokowym w okresie zimowym często można także pojeździć na łyżwach – instalowane jest tam niewielkie lodowisko.

Sylwester w Paryżu

Jeśli chcesz hucznie zakończyć stary rok zaplanuj sylwester w Paryżu. Gwarantujemy, że kiedy obudzisz się w przepięknej stolicy Francji świat będzie wydawać się nieco przyjemniejszy. Spędzenie sylwestra w takim miejscu i podziwianie wieży Eiffla na pewno zapadnie Ci w pamięć na długo i będzie niezapomnianym przeżyciem. Więcej o tym jak spędzić sylwestra w Paryżu napisaliśmy we wpisie Pomysły na sylwestra w Paryżu: top 5 propozycji.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

maj w paryżu paryż w majusoldes wyprzedaże w paryżu